1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Dünya Çevre Günü'nde Çevre Projeleri Açılış Töreni"
"Dünya Çevre Günü'nde Çevre Projeleri Açılış Töreni"

"Dünya Çevre Günü'nde Çevre Projeleri Açılış Töreni"

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gelecekte yaşanabilir bir dünya için çevreyle ilgili hassasiyetleri diri tutmanın herkesin vazifesi olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan bazı tesis ve çevre düzenlemelerinin açılışı için Haliç Kongre Merkezinde tören düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Türkiye'nin farklı noktalarında yapımı tamamlanan tesis ve çevre düzenlemelerinin açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çevreyle ilgili konuların tüm dünyada insanlığın geleceğini ilgilendirdiğini belirtti.

İklim değişikliğiyle ilgili yerli ve uluslararası çok sayıda zirve yapıldığını hatırlatan Özhaseki, "Gelecekte yaşanabilir bir dünya için çevreyle ilgili hassasiyetleri diri tutmak hepimizin vazifesi olsa gerek" diye konuştu.

Bakan Özhaseki, dünya genelinde 100 yıl önce bir çevre probleminden bahsedilmediğini dile getirerek, "Ne zaman ki dünyada sanayi devrimi ve yüksek teknolojiyle tanışma oldu, bu durumun sürüklemiş olduğu hızlı tüketim anlayışı artık hepimizi dünya ve çevre noktasında bir kere daha dikkatli olmaya sevk ediyor" şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre 2050 yılında dünyada yaşayan insan sayısının 9 milyara ulaşacağının tahmin edildiğini aktaran Özhaseki, mevcut tüketim alışkanlıklarıyla dünyanın çok daha kötü bir noktaya gideceğine dikkati çekti.

Özhaseki, yaşanan devasa büyümenin sosyal yaşamda, yerleşmede, yapılaşmada ve ekosistemde doğal nizamı bozduğunu, bu tahribatın da dünyaya tedavisi mümkün olmayan yaralar açtığını söyledi.

- "Kendi tarihlerini unutup bizim tarihimizle ilgili karar alıyorlar"

Türkiye tarihinde, insanların ve doğadaki tüm canlıların hizmetini görmek için kurulmuş yüzlerce vakıf bulunduğunu ifade eden Özhaseki, şöyle devam etti:

"Vatanından olmuş, çoluk çocuğunun elinden tutmuş, küçük bir valiziyle yollara düşmüş, denizlere açılan insanlar boğulurken, keyifle seyrediyorlar. Üstelik girdikleri ülkeye katkıda bulunacaklar, çalışıp ekmek parası kazanacaklar. Bu kişilerin yollarını kesmek için herşeyi yapıyorlar. Sonra da oturup kendi meclislerinde bazıları, kendi tarihlerini unutup bizim tarihimizle ilgili karar alıyorlar. Önce kendi geçmişlerine baksınlar, acaba kendi geçmişlerinde fırınlarda insanların yakıldığı ortamları onlar oluşturmadılar mı, sabunluk dediğimiz tabirleri onlar uydurmadılar mı? Bizim geçmişimizde Allah'a şükür utanacağımız hiçbir şey yok. İftiharla anlatabileceğimiz, biraz önce örneklerini verdiğim gibi binlerce örnek var ama ne yazık ki günümüzde böyle bir algıyı idare etmeye çalışıyorlar."

Bakan Özhaseki, Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ülkelerin başında geldiğini vurgulayarak, "Ülkemizin imzaladığı çevreyle ilgili anlaşmaların neredeyse tamamı son 14 yıllık AK Parti iktidarları dönemine denk geliyor" dedi.

Bakanlık olarak "Atık su arıtma eylem planı" hazırladıklarını da hatırlatan Özhaseki, bu plana göre tam bin 501 adet atık su arıtma tesisi yapacaklarını, 60 bin kilometre kanalizasyon yapımını planladıklarını ifade etti.

Özhaseki, Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ve koruma noktasında en iyi noktada bulunan ülke olduğunu, sadece fiziksel kirlilikle değil, metropol şehirlerde yaşanan gürültü kirliliğiyle de mücadele ettiklerini anlattı.

Toplu açılış töreninde Erzurum, Nevşehir, Konya ve Silivri'ye canlı bağlantı yapılarak, yeni hizmete giren tesisler ve çevre düzenlemeleri için kurdele kesildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çeşitli belediyelere hibe edilen araçların temsili anahtarları, belediye başkanlarına takdim edildi.

Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Hayati Yazıcı, Erol Kaya, Mustafa Ataş ve çok sayıda davetli katıldı.

HABERE YORUM KAT