1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünya diken üstünde! Putin resti çekti: Artık yokuz
Dünya diken üstünde! Putin resti çekti: Artık yokuz

Dünya diken üstünde! Putin resti çekti: Artık yokuz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiklerini açıklamasına aynıyla karşılık verdi.

A+A-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiklerini açıklamasına aynıyla karşılık verdi.

Putin, kendilerinin de anlaşmadan çekildiklerini duyurdu.

ABD dünyayı altüst etti! NATO, Trump ve Pompeo peş peşe açıkladı

TRUMP VE NATO'DAN DESTEK AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

Dün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gerçekleştirdiği basın toplantısında, ülkesinin 1987 yılında imzalanan anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, NATO müttefiklerinin ABD'nin Rusya ile imzaladığı bu anlaşmadan çekilmesini desteklediğini duyurmuştu.

NATO'dan yapılan açıklama da ise, ABD'nin anlaşmadan çekilme kararının tamamen desteklediği belirtilmişti.

SİLAHLANMA YARIŞI ARTACAK: EN ÇOK AVRUPA ETKİLENECEK

ABD'nin anlaşmadan çekilmesiyle nükleer silahlanmanın hızlanmasından endişe ediliyor. Bu yarışın hızlanması ise en çok Avrupa'nın güvenliğini tehdit edecek.

INF ANLAŞMASI

1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan karadan havaya atılabilen orta menzilli füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edildi.

INF Anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutuyor.

HABERE YORUM KAT