1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Dünya genelinde mobil internet bağlantı hızı artıyor
Dünya genelinde mobil internet bağlantı hızı artıyor

Dünya genelinde mobil internet bağlantı hızı artıyor

A+A-

 Dünya genelinde mobil internet bağlantı hızı her geçen gün artarken, Avrupa kıtasının en yüksek ortalama bağlantı hızına sahip olduğu açıklandı.

ABD merkezli internet sunucusu Akamai şirketinin yıllık raporuna göre, 2016 yılında dünya genelinde mobil internet bağlantı hızı yüzde 12 artış göstererek saniyede 6,9 megabit (Mbps) yükseldi.

Avrupa'dan Birleşik Krallık, 27,9 megabit bağlantı hızıyla dünyada en yüksek ortalama hıza sahipken, Birleşik Krallık'ı 19,4 megabit ile Belçika ve 5,7 megabit ile Almanya takip etti.

Raporda, dünya genelinde en düşük mobil bağlantı ortalamasına sahip Afrika ülkesi Cezayir 2,2 megabit ortalama mobil bağlantı hızına sahipken, Asya'dan Yeni Kaledonya ve Güney Amerika'dan Venezuela'nın 2,3 megabit ortalama mobil bağlantı hızıyla son sıralarda yer aldığı belirtildi.

Aralarında İspanya, Danimarka, Hollanda ve Slovakya'nın yer aldığı birçok Avrupa ülkesinin, dünyada en yüksek ortalama mobil internet bağlantı hızına sahip olduğu belirtildi.

- Türkiye dünya ortalamasının altında, ABD'nin ise üstünde yer alıyor

Raporda, Türkiye'de ortalama mobil bağlantı hızının 6,4 megabitle dünya ortalamasının altında kaldığına, öte yandan ABD'dekinin çok üzerinde bir hıza sahip olduğuna dikkat çekildi.

ABD 5,1 megabit ortalama mobil bağlantı hızıyla, Türkiye, Kenya, Paraguay ve Katar gibi ülkelerin çok gerisinde kaldı. 

Türkiye'de en yüksek mobil bağlantı hızı 76,9 megabit olarak ölçülürken, ABD'de en yüksek hızın 19,8 megabit olduğu tespit edildi.

Öte yandan, genel internet bağlantı hızında da geçen yıla göre dünya genelinde yüzde 23'lük bir artış olduğu gözlendi. Spor karşılaşmalarının internet üzerinden canlı yayınlanmasının bu artışta etkili olduğu belirtiliyor.

Akamai tarafından yayımlanan raporun editörü David Belson yaptığı açıklamada, dünya genelinde internet hızının 2012'den bu yana iki katına çıktığını ve Rio Olimpiyat Oyunları'nın internet üzerinden izlenme beklentilerinin bu hızı daha da artıracağını ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT