1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası'
'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası'

'Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası'

Yöreye özgü 20 farklı ürünle hem göze hem de mideye hitap eden Van kahvaltısı, yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağı oluyor.

A+A-

Yöreye özgü 20 farklı ürünle hem göze hem de mideye hitap eden Van kahvaltısı, yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Bölgede yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan "otlu peynir", yüksek rakımlı yaylalardan elde edilen "karakovan balı", un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla oluşan "murtuğa" ve bölgeye özgü tereyağında kavrulan ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan "kavut" gibi 20 çeşit ürünün yer aldığı Van kahvaltısı, kentin tanıtımında önemli rol oynuyor.

Kentteki kahvaltı merkezlerinde yılların birikimine sahip ustalarca yöreye özgü ürünlerle hazırlanan kahvaltı, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin vazgeçilmezleri arasından yer alıyor.

Özel hazırlanması dolayısıyla damakta tat bırakan Van kahvaltısı, sunulan zengin çeşitlerle de kenti ziyaret edenlerin hafızalarında uzun süre yerini alıyor.

Tarihi kentle özdeşleşen ve 2014'te gerçekleştirilen "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" etkinliğinde rekor kırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Van kahvaltısı, Türk Patent Enstitüsünden (TPE) "Van Kahvaltısı Marka Tescil Belgesi" alarak markalaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

"35 çeşit ürünle kahvaltımızı sunuyoruz"

Kahvaltı salonu işletmecisi Faris Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van kahvaltısının tamamen yöresel ürünlerden hazırlandığını ve bölge kültürünü yansıttığını söyledi.

Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin Van kahvaltısına yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Gül, "Tamamen endemik bitkilerden oluşan otlu peyniri, bölgede yüksek rakımlı yaylalarda üretilen balımız, yine bölgeye has ürünlerden elde edilen tereyağı, kavurmalı yumurta, kavut, cacık ve murtuğa gibi ürünlerimiz kahvaltımızın en önemli çeşitleri arasında yer alıyor. Van kahvaltısında sadece yöreye ait 20 çeşit ürün yer almaktadır. Ama kaşar peyniri gibi farklı ürünleri de katarak misafirlerimize yaklaşık 35 çeşit ürünle kahvaltımızı sunuyoruz." diye konuştu.

"Van güzel, kahvaltı Van'da güzel"

Müşterilerine sorduğu bilmece, anlattığı fıkra ve verdiği hediyelerle bir çok ülkede Van kahvaltısını tanıtan 39 yıllık kahvaltı salonu işletmecisi Yusuf Konak da "Van güzel, kahvaltı Van'da güzel" sloganıyla yıllardır kahvaltı kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını anlattı.


HABERE YORUM KAT