1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünyanın en kalabalık şirketi!
Dünyanın en kalabalık şirketi!

Dünyanın en kalabalık şirketi!

ABD'li perakende devi Walmart 2.1 milyon çalışanıyla dünyanın en büyük şirketi konumunda.

A+A-

Dünya devi şirketlerden Walmart 2.1 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık cirosu ile de göz dolduruyor. Dünya'nın haberine göre, bazı şirketler var ki, dünyanın bir çok ülkesinin nüfusundan daha fazla çalışanı bünyelerinde barındırıyorlar. 

Örneğin ABD’nin perakende devi Walmart. Dünyanın en zengin işadamları listesinde sıkça karşılaştığımız 130 milyar dolarlık servetleri bulunan Walton ailesinin üyeleri tarafından 1964 yılında kurulan Walmart, dünya genelinde 2.1 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Yapılan protesto yürüyüşleriyle akıllarda kalan, 482 milyar dolarlık cirosuyla Walmart, bir ülke olsaydı diye düşündüğümüzde 2 milyonluk Makedonya’yı geride bırakarak dünyanın en kalabalık 142’nci ülkesi olarak karşımıza çıkabilirdi.

ABD VE ÇİNLİLER ÖNDE

En fazla istihdam sağlayan ikinci ülke yine ABD’den. Fastfood devi McDonald’s 1.9 milyon iken, bu şirketi Çin petrol devi China National Petroleum Corporation 1.6 milyonla takip ediyor. 4’üncü şirket ise Çinli State Grid Corporation of China’nın 1.5 milyon çalışanı var. 

Hindistan demiryolu firması Indian Railways 1.4 milyon kişiye istihdam sağlarken, Tayvan merkezli olmasına rağmen üretimini Çin’de yapan Hon Hai Precision Industry’ın (Foxconn) 1.3 milyon çalışanı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT