1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 'Eğitim fakülteleri bölüm yapılanmasında ayrıma son verildi'
'Eğitim fakülteleri bölüm yapılanmasında ayrıma son verildi'

'Eğitim fakülteleri bölüm yapılanmasında ayrıma son verildi'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, eğitim fakültelerinin bölüm ve anabilim dalları yönünden yeniden yapılandırılmasına yönelik ilk çalışmanın tamamlandığını bildirdi.

A+A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim fakültelerinin bölüm ve anabilim dalları yönünden yeniden yapılandırılmasına yönelik ilk çalışmanın tamamlandığını söyledi.

Bölüm yapılanmasında, kesintisiz 8 yıllık ilköğretim ve orta öğretim şeklindeki eğitim kademelerini esas alan ilköğretim ve ortaöğretim programları şeklinde yapılan ayırıma son verildiğine işaret eden Saraç, şöyle konuştu:

"Birbirine yakın alanlar aynı bölüm çatısı altında toplandı ve ilköğretim ve ortaöğretim ifadeleri bölüm adlarından çıkarıldı. İlköğretim yerine 'temel eğitim' ifadesi tercih edildi. Böylece eğitim sisteminde 2012'de yapılmış olan değişiklikle öğretmen yetiştirme sistemi uyumlu hale getirildi. Sosyal bilgiler, fen bilgisi, matematik, okul öncesi eğitim gibi birbirinden farklı olan alanların kendilerine daha yakın alanlarla bir araya gelmesi hedeflendi."

İlköğretim bölümünün, temel eğitim bölümü olarak yeniden yapılandırıldığını vurgulayan Saraç, Temel eğitim bölümü altındaki 5 anabilim dalı yerine, sadece okul öncesi eğitim ve sınıf eğitimi olmak üzere iki anabilim dalı ve bunlara bağlı lisans programları yer aldı." dedi.

Yeni anabilim dalları eklendi

Saraç, yeni yapılanmada eğitim bilimleri bölümündeki mevcut 4 temel anabilim dalı yanında, "öğretim teknolojileri", "eğitimin felsefi, sosyal ve tarihi temelleri", "hayat boyu öğrenme ve yetişkin eğitimi" olmak üzere 3 yeni anabilim dalının oluşturulduğunu açıkladı.

HABERE YORUM KAT