1. YAZARLAR

  2. Mevlüt Gülçin

  3. Eğitim önemli
Mevlüt Gülçin

Mevlüt Gülçin

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim önemli

A+A-

Geçmişten günümüze dünya düzenine bakıldığı zaman insan yaşamı eğitimsiz olmamıştır. Bu yüzden eğitim milletler için en vazgeçilmez meseledir ve milletlerin en önemli sorunudur. Bu mesele aşılmadan diğer şeylere çözüm bulmaya çalışmak o kadar yersiz bir davranıştır ki... Eğitimi yüksek ülkelere baktığımızda adalet, kalkınma, rahat yaşam, kişi başına düşen gelirin yüksek olduğunu görürüz.

Genel bir açıdan değerlendirildiği zaman geçmişe şöyle bir göz gezdirirsek tarihte Doğu medeniyetlerinin daha ön plan da olup daha çok buluş yapmalarının yegâne sebebi de eğitimden geçmektedir. Batının henüz medeniyet kelimesi ile tanışmadığı bu dönemlerde İbn-i Sina, Farabi gibi Müslüman bilim adamları batıya örnek olmaktaydı. Yani gelişmişlik kriterlerimiz o dönmede batıdan kat be kat yukarıdaydı. Fakat ne zaman ki Batı bilimde teknikte ve eğitim de öne geçip Müslümanlar geri planda kaldı işte o zaman Müslüman alemi için kötü günler başladı.

Bilim ve teknolojinin baş döndürücü hızla ilerlediği bir dünyada gelişmelere ayak uydurabilmek, dünyada daha geniş pencereden bakabilmek ve analatik düşünüp fikirler üretebilmek ancak eğitimle mümkündür. Herkes doğumdan ölüme kadar eğitimini bir iş olarak görmeyip hayat tarzı olarak düşünmeli ve böyle sürdürmelidir…

Eğitim bir yandan geçmişe bakmayı ama ona takılmamayı, diğer yandan geleceğe bakmayı gösterir. Dünya döndükçe insandaki merak ve öğrenme isteği bitmeyecektir. İnsan ve toplumun kendini yeniden üretmesinde eğitime çok iş düşmektedir.

İyi alınan bir eğitim daha bilinçli bireyler yetiştirilmesini sağlayarak, hem ülke kalkınmasına katkı sağlar hem de kişinin kendinden sonra yetiştirdiği bireyler de eğitim minvalinde yetiştiği için sistem döngü halinde tıkır tıkır devam eder. Ve eski Farabiler dönemindeki refah düzeyine ulaştırılır. Bu sebeple eğitim ve ülke kalkınması arasında doğru bir ilişki vardır. Refaha kavuşmak isteyen ülkelerde bu noktada eğitimdeki bütün yenilikleri takip etmekte ve sürekli yenilenme çalışmaları yapmaktadır.

Sağlıklı bir toplum; bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı bireylerden oluşur. Bireylerin sağlıklı olabilmesi ise çocukların eğitimine ve çok yönlü gelişimine bağlıdır. Eğitim kurumları bireylerin sosyalleşmesine, toplumsal ve kültürel değerleri kazanmasına katkı sağlayarak toplumsal yapının devamlılığını sağlar.

İnsanların aldıkları eğitim oranında topluma katkıda bulundukları elzemdir. Eğitim, ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur.  Sonuç olarak bakıldığında eğitimin sadece insan hayatına değen bir tılsım değil aynı zamanda bütün bir dünya düzenine etki eden faktörlerden biri olduğu görülür. Tabi ki benim baştan beri burada bahsettiğim eğitim insanın tatmin olacağı derece de kaliteli bir eğitimdir. Çünkü tüm amaç, hem ülkenin, hem de kendi çevremizdeki bize bilmek noktasında ihtiyacı olan insanların her çeşit istek ve ihtiyaçlarını cevap verebilmektir.

Eğer ki bu cevabı hakkıyla verebiliyorsak işte o zaman aydın insan olabilmişizdir vesselam…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT