1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Eğitimler ihtiyaçlara uyumlu tasarlanmalı”
“Eğitimler ihtiyaçlara  uyumlu tasarlanmalı”

“Eğitimler ihtiyaçlara uyumlu tasarlanmalı”

Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya İl Milli Eğitim Müdürlü ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle mesleki eğitim konusunda bölgede yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ortaya konulması amacıyla Mesleki Eğitim Çalıştayı düzenledi

A+A-

Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimlerde bölgesel koşulların değişkenlik göstermesinin karşılaşan problemlerin başında geldiğini belirten Savaş Ülger, “Özellikle bölgelerin iş gücü ihtiyaçlarının karşılanması ve üretim altyapılarının ulusal kalkınmaya hizmet edecek şekilde geliştirilmesi için mesleki ve teknik eğitimin bölgesel ihtiyaçlara uyumlu olarak tasarlanması gerekmektedir” dedi

Mevlana Kalkınma Ajansı, Konya İl Milli Eğitim Müdürlü ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle mesleki eğitim konusunda bölgede yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin ortaya konulması amacıyla ‘TR 52 Konya-Karaman Bölgesi Mesleki Eğitim Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Savaş Ülger, “Dünyada son 10 yılda yaşanan teknolojik dönüşüm üretim süreçlerini ve iş yapım biçimlerini değiştirirken yeni beceri ihtiyaçları ortaya koymaktadır. Bu dönüşüm sürecinde ülkemizin ihracat ve üretim kompozisyonu düşük teknolojili yapıdan orta teknolojili yapıya geçiş yapmıştır. Ülkemizin önümüzdeki dönem hedeflerine ulaşabilmesi ve rekabet gücünü artırabilmesi için üretim ve ihracatta ileri teknolojili ürünlerin payını artırması gerekmektedir. Beşeri sermayenin ekonominin ihtiyaçlarıyla uyumlu bir şekilde geliştirilmesi ve becerilerin güncellenmesi ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına hizmet eden önemli bir gerekliliktir. Mesleki ve teknik eğitim de genç nüfusumuzun, gerekli bilgi, beceri ve yetkinliğinin kazandırılması açısından büyük önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

“EĞİTİMLER BÖLGESEL İHTİYAÇLARA UYUMLU OLMALI”

Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimlerde karşılaşılan problemlerin başında bölgesel koşulların değişkenlik göstermesi konusu geldiğine dikkat çeken Ülger, “Dolayısıyla sanayileşmenin yoğun olduğu batı bölgeleri ile tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu doğu ve güneydoğu bölgelerinin ihtiyaçları farklı olmaktadır. Söz edilen bu farklı ihtiyaçlar, beraberinde farklı düzenleme ve politikaların geliştirilmesini de gerekli kılmıştır. Özellikle bölgelerin iş gücü ihtiyaçlarının karşılanması ve üretim altyapılarının ulusal kalkınmaya hizmet edecek şekilde geliştirilmesi için mesleki ve teknik eğitimin bölgesel ihtiyaçlara uyumlu olarak tasarlanması gerekmektedir” diye konuştu.

“KLASİK EĞİTİM ANLAYIŞINDAN ARINMALIYIZ”

 Mesleki eğitimin bir ülkenin kalkınması, üretmesi ve dünyada söz sahibi olması açısından önemli olduğunu vurgulayan Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, “Söz iddiadır, yapılanlar ise ispattır. Biz de mesleki eğitim adına somut bir şeyler ortaya koyalım dedik. Dünyada müthiş bir teknolojik dönüşüm var. buna ayak uyduran ülkeler ise ayakta kalacak. Klasik eğitim anlayışından da arınmak zorundayız. Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak şuana kadar 400 protokol imzaladık. 11. sınıf öğrencilerine gelişen teknolojiye ayak uydurmak adına protokoller imzalayarak öğrencilerimizi gruplar halinde  eğitim ve öğretimini görmesi için fabrikaya götürüyoruz. Çünkü çocuk gelişen teknolojiyi, gerçek üretimi ve ortamı görsün istiyoruz” dedi.

mevkaaa.jpg

YİĞİT BERKAY ÇOPUR/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT