1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonomistlerin Brexit imtihanı
Ekonomistlerin Brexit imtihanı

Ekonomistlerin Brexit imtihanı

Dünyanın önde gelen ekonomistleri, Birleşik Krallık'ta gelecek hafta yapılacak AB referandumundan çıkacak olası ayrılık (Brexit) sonucunun etkileri konusunda ikiye bölündü.

A+A-

Dünyanın önde gelen ekonomistleri, Birleşik Krallık'ta gelecek hafta yapılacakAvrupa Birliği (AB) referandumundan çıkacak olası ayrılık (Brexit) sonucunun etkileri konusunda ikiye bölünmüş olsa da çoğunluk, İngiltere’nin AB’de kalmasından yana görüş bildiriyor. 

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İngiltere’nin eski Başbakanı, “Demir Leydi” lakaplı Margaret Thatcher’ın Ekonomi Başdanışmanı ve Cardiff Üniversitesi Ekonomi Profesörü Patrick Minford, Brexit’in ülke ekonomisi için daha faydalı olacağını savunuyor. İngiliz ekonomisinde sert reformlar uygulanırken Thatcher’ın yanında bulunan Minford, “Bu son derece önemli bir seçim. Birlik'ten ayrılınca dünyanın geri kalanı ile daha serbest bir şekilde ticaret yapabileceğimizi düşünüyorum. Birçok insan AB’nin ne kadar korumacı olduğunun farkında değil.” dedi.

İngiltere’nin Birlik'ten ayrılması halinde "özgürce" AB dışındaki ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalayabileceğini belirten Minford, İngiltere’deki referandum tartışmalarında sıklıkla gündeme gelen Türkiye’nin üyelik sürecine ilişkin olarak da, “Bence ne pahasına olursa olsun katılmamalısınız. Bu felaket bir kulüp. Olanlara bir bakın. Büyüme neredeyse durmuş durumda.” şeklinde konuştu.

"AB, bilinmez bir istikamete sürükleniyor"

Londra merkezli Capital Economics’in kurucusu ve Başkanı Roger Bootle da Minford gibi, AB’nin bilinmez bir istikamete doğru sürüklendiğini savundu. Bootle, “AB’den ayrılmamız durumunda bir miktar belirsizlik olsa da bazı şeyleri iyi biliyoruz. Son 10 yıl içerisinde AB, ekonomik bir başarısızlık hikayesi oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistlerin yüzde 90'ı AB'den ayrılmanın ekonomiye zarar vereceğini düşünüyor

Bu arada, dünyaca ünlü ekonomistlerin çoğunluğu İngiltere’nin AB’de kalmasının hem İngiltere hem de AB için çok daha faydalı olacağı görüşünde.

İngiltere merkezli Ipsos MORI Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlanan araştırmaya göre, İngiltere’deki ekonomistlerin yüzde 90’ı AB'den ayrılmanın ülke ekonomisine zarar vereceğini düşünüyor.

Yaklaşık 600 ekonomistin katıldığı ankette, ekonomistlerin yüzde 88’i, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının AB ihracat piyasasına darbe indireceğini belirtiyor. AB’den ayrılmanın İngiltere’de aile gelirlerini olumsuz etkileyeceğini düşünenlerin oranı da yüzde 82 seviyesinde.

 "Referandumun sonuçları tüm küresel ekonomiyi etkileyebilir" 

Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Stratejisti Timothy Ash de referandumun sonuçlarının tüm küresel ekonomiyi etkileyebileceği uyarısında bulundu. Ash, “İngiltere, dünya ekonomisi için Çin gibi son derece sistemik bir ekonomi. Bu referandum İngiltere, Avrupa ve küresel ekonomi için son derece önemli. Referandumun sonucu ne olursa olsun, kesin olan bir şey varsa o da yükselen aşırı sağ, yükselen aşırı sol, göçmen karşıtı hareketler dikkate alındığında Avrupa çok zor bir durumda.” ifadelerini kullandı.

Merkezi Londra'da bulunan Mali Çalışmalar Enstitüsü (IFS)  Direktörü Paul Johnson da "Hükümetin bütçeyi istediği şekilde dengeleyebilmesi için mevcut kesintilere ek olarak, bir ya da iki yıl boyunca kemer sıkma tedbirleri uygulaması gerekebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Krallık'ta AB referandumu, 23 Haziran Perşembe günü yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

HABERE YORUM KAT