1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Elvan: ‘7 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi’
Elvan: ‘7 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi’

Elvan: ‘7 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi’

A+A-

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü ifade ederek, "Son bir teröristi yok edinceye kadar bu mücadelemiz sürecek. Silahlı kuvvetlerimizin, emniyet mensuplarımızın operasyonları doğrultusunda şu ana kadar 7 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi. Bir taraftan terörle mücadele ediyoruz, diğer taraftan ise 3 milyonun üzerinde sığınmacıyı ülkemizde barındırıyoruz" dedi.

Bir dizi inceleme ve gezi kapsamında Mersin'e gelen Kalkınma Bakanı ve Ak Parti Mersin milletvekili Lütfi Elvan, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Mersin Şubesi'nin düzenlediği toplantıya katıldı. Süphi Öner Öğretmen Evi'nde gerçekleştirilen toplantıda Elvan'a, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Ak Parti Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ile Yılmaz Tezcan'da eşlik etti. Burada konuşan Bakan Elvan, seçimden önce verdikleri bütün sözleri bir bir yerine getirdiklerini, bundan sonra da getirmeye devam edeceklerini söyledi. Türkiye'nin şu anda zor bir süreçten geçtiğinin altını çizen Elvan, "Bir tarafta terör örgütleriyle yapmış olduğumuz mücadele ki bu konudaki mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. Son bir teröristi yok edinceye kadar bu mücadelemiz sürecek. Yine bu teröristlere karşı mücadelede inanılmaz bir başarı kaydeden ve şu ana kadar 7 binin üzerinde teröristi etkisiz hale getiren silahlı kuvvetlerimize, emniyet mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Onlar fedakarca bu ülkenin birliği, bütünlüğü, daha da güçlü olması için gayret sarf ediyor. Hükümet olarak biz de her türlü desteği onlara veriyoruz. Bir taraftan terörle mücadele ederken diğer taraftan Suriye'de, Irak'ta, güney sınırımızda ve kuzeyde sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Türkiye'ye karşı mücadele içinde olanları görüyoruz. Rusya ile ilgili sorunlarımız devam ediyor. Avrupa ile ilgili zaman zaman sıkıntılar, sorunlar yaşıyoruz. Yine bazı gelişmiş ülkelerle de sorunlar yaşıyoruz" diye konuştu.

"3 MİLYONUN ÜZERİNDE SIĞINMACIYI ÜLKEMİZDE BARINDIRIYORUZ"
Türkiye'nin büyümesi, güçlenmesi ve kalkınmasından bazı kesimlerin rahatsız olduğunu vurgulayan Elvan, böyle bir dönemde bir taraftan terörle mücadele edip, bir taraftan da 3 milyonun üzerinde sığınmacının Türkiye'de barındırıldığını belirtti. Onların her türlü ihtiyaçlarının karşılandığına dikkat çeken Elvan, "Onlara aş veriyoruz, onların yaşamlarının devam etmesi için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Ekmeğimizi, aşımızı bölüşüyoruz. Böyle bir ortamda Avrupa'daki ülkelerin hükümetlerinin 3-4 bin mülteciyi almak için birbirleriyle veya kendi halklarıyla mücadele ettiğini görüyoruz. Ona bile karşı çıkıyorlar. Biz 3 milyon kişiyi barındırıyoruz. Avrupa ülkeleri 3-5 binden bahsediyorlar. İşte insanlık bu. Türkiye'nin yaptığı insanlık. 'İnsan hakları' diyordunuz, nerede sizin insan haklarınız, nerede sizin adaletiniz? Gerçek anlamda insana insan gözüyle bakan, şu coğrafyada ender ülkelerden biri Türkiye" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bütün sıkıntılara rağmen büyümeye devam ettiğinin altını çizen Elvan, "2016 yılı ilk çeyreğinde yüzde 4,8 oranında büyüdük. Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke konumuna geldik. Dünyada ise 5. hızlı büyüyen ülke konumundayız. Önümüzde birkaç ülke var, işte Çin, Hindistan, Endonezya gibi. Onun dışında gerçekten yüksek bir büyüme performansına sahibiz. Neye rağmen? Bize karşı bunca saldırılara rağmen. Hükümetimizin kararlılığı, sizlerin bizlere vermiş olduğu destek bizi daha da güçlendiriyor. İnşallah önümüzdeki günlerimiz daha iyi olacak" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT