1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ BİLİM

  3. En ucuz Iphone orada satılıyor
En ucuz Iphone orada satılıyor

En ucuz Iphone orada satılıyor

Linio.com 72 ülkede, 14 popüler elektronik ürünün vergi dahil fiyatlarını listeledi. Türkiye, Windows tabanlı bilgisayarların en ucuz ülkesi oldu. iPhone'un en ucuz olduğu ülke ise Angola.

A+A-

Linio.com 72 ülkede, 14 popüler elektronik ürünün vergi dahil fiyatlarını listeledi. Türkiye, 283 euroluk ortalama fiyatla Windows tabanlı bilgisayarların en ucuz ülkesi oldu. En çok merak edilen iPhone'un en ucuzu 379 euro etiketiyle Angola'da

Latin Amerikalı e-Ticaret platformu Linio.com 14 popüler elektronik ürünün ve markanın 72 ülkedeki vergi dahil fiyat karşılaştırmasını listeledi. Yapılan karşılaştırmada Türkiyeortalama 283 euroluk etiket fiyatıyla Windows tabanlı dizüstü bilgisayarların en ucuza satıldığı ülke oldu. Herkesin en çok sorduğu ürün iPhone ise 379 euro ortalama fiyatla en ucuza Angola'da satılıyor. 2016'da en çok ilgi çeken 14 ürünün sıralandığı listede ürünlerin ortalama fiyatları karşılaştırılıyor. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, oyun konsolları, tabletler, kulaklıklar, akıllı cihazlar ve diğer dijital oyuncakların ortalama maliyetleri listeleniyor. Türkiye'nin özellikle Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlarda ucuz olmasının en önemli sebebinin yerli üreticiler ve teknoloji perakendecilerinin rekabeti olduğu söylenebilir. 283 euroluk fiyatın en önemli sebebi ise düşük kâr marjı ile satış yapan teknoloji perakendecilerinin keskin fiyat rekabeti olarak karışımıza çıkıyor. Araştırma son birkaç haftadır yukarı doğru seyreden kurların olduğu dönemi kapsamıyor.

IPHONE FİYATINDA 49'UNCUYUZ

Türkiye'nin diğer 14 üründe ise listedeki yeri, vergi oranlarından etkilenerek şekilleniyor. Türkiye'nin genel ortalamadaki yeri Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlardan dolayı 17'nci sıra oldu. iPhone satış fiyatıyla yerimiz 49'uncu olurken, MacBook ve PS4 oyun konsolunda etiket fiyatıyla 45'inci sıradayız. Yani fiyatı çok yüksek olan ülkelere daha yakın durumdayız. Listede en kötü yerimiz ise 69'uncu sıra ile Android tabanlı ürünler. Ancak bu listede pahalı olmamız biraz şaşırtıcı. Bu da listeye biraz kuşkuyla bakmamıza neden oluyor. Ancak yüksek vergi oranları ve maktu vergi bu duruma sebep olabilir. Araştırma yapan şirkete bu işin sebebini sormakta fayda var. 954 euro ortalama fiyat oldukça yüksek. Sadece Samsung S7 Edge fiyatı dikkate alınsa bile yüksek olduğu söylenebilir.

EN UCUZ NEREDE?

Apple iPhone Angola 379 euro
Windows dizsütü Türkiye 283 euro
40 inç Akıllı TV Lüksemburg 239 euro

(Sabah/ Timur Sırt)

HABERE YORUM KAT