1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enflasyon mağduru Venezuela da parasından 5 sıfır atıyor
Enflasyon mağduru Venezuela da parasından 5 sıfır atıyor

Enflasyon mağduru Venezuela da parasından 5 sıfır atıyor

Uluslararası Para Fonu IMF'nin, Venezuela'da enflasyonun bu sene yüzde bir milyona çıkabileceği uyarısından iki gün sonra Venezuela Devlet Başkanı Nicola...

A+A-

Uluslararası Para Fonu IMF'nin, Venezuela'da enflasyonun bu sene yüzde bir milyona çıkabileceği uyarısından iki gün sonra Venezuela Devlet Başkanı Nicola Maduro ülkenin para birimi bolivar'dan 5 sıfır atma kararı aldıklarını açıkladı.

Dünyanın en büyük petrol rezervi olan ülkelerden biri olan Venezuela petrol fiyatlarının düşmesiyle son beş yıldır ekonomik sıkıntı içine düşmüş, büyük muhalefet gösterilerine sahne olmuştu.

Başkanı Maduro yapılacak para değişikliğinin, Venezuela'nın ekonomide ihtiyacı olan büyük bir devrimsel değişikliğin kıvılcımı olacağını söyledi. Venuzela'nın 20 Ağustos'da tedavüle girecek olan 5 sıfır atılmış yani para biri "bolivar fuerte'den (Güçlü Bolivar) Egemen Bolivar anlamına gelen "bolivar soberano'ya dönüştürülecek.

Halen, Venezuela'nın para biri olan yüzbin Bolivar'in karaborsadaki değeri 1 centten daha daha az değeri bulunuyor. Ülkede mütevazi bir öğlen yemeğinin 3 milyon bolivar ettiği kaydedildi. Beşir sıfır atılacak Yeni Venezuela parasının 2 ila 500 bolivar olarak basılacağı kaydedildi.

Önceki Başkan Hugo Chavez 2008 yılında Bolivar'dan 3 sıfır atmıştı. Başkan Maduro, mart ayında yaptığı açıklamada paradan 3 sıfır atılacağını söylemişti.

Başkan Maduro, milli televizyonda yaptığı açıklamada, Venezuelya'nın petrol sektörüne de odaklanacak bir ekip kurduğunu söyledi.

IMF yetkilileri bu hafta başında Venezuela'nın ekonomik karmaşasını, I. Dünya Savaşandan sonra Almanya'nın ve 2 binlerde Zimbabve'nin durumuyla kıyaslamıştı. IMF, Venezuela'nın ekonomik çöküşünü dünyadaki son 60 yıldaki en derin düşüş olarak nitelemişti.

İHA

HABERE YORUM KAT