1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Engelliler de aday olsun”
“Engelliler de aday olsun”

“Engelliler de aday olsun”

Görme Engellileri Koruma Derneği tarafından düzenlenen bölge istişare toplantılarında konuşan Başkan Veli Özağan, “31 Mart 2019'da yapılacak olan mahalli idareler seçiminde engellilerimiz aday adayı olmalı ve şehirlerin yönetiminde söz söylemeli” dedi.

A+A-

Engellilerin bir çok alanda olduğu gibi siyasi alanda da yer almaları gerektiğini ifade eden  Başkan Veli Özağan, “Engelli vatandaşlarımızın siyasi ortamlarda yani belediye, muhtar, meclis üyesi, Belediye başkanları gibi yerlerde yeterince temsil edilmediğinden dolayı engelli arkadaşlarımızı temsil etmelerini kendilerinin de yerel seçime hazır olmalarını istemek amacıyla bir istişare toplantısı gerçekleştirdik.” dedi. Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, Türkiye geneline değindikten sonra, Konya’mızda da 547 Belediye Meclis Üyesi var. Bunların içinden sadece iki tanesi Belediye meclisi üyesi. Dolayısıyla, iki engelli olması Konya açısından da düşündürücü, çünkü sekizinci sırada büyükşehirlerden bir durumdayız. Dolayısıyla Türkiye genelinde ki durum da Konya 'daki genel durumun aynısı” diye konuştu.

“YÜZDE 30 ÇOK GÜLÜNÇ BİR RAKAM”

Türkiye’de daha fazla engelli vatandaşların Belediye Meclis Üyelerini temsil etmeleri gerektiğini vurgulayan Özağan, “Bilindiği üzere 31 Mart 2019 tarihinde Türkiye yerel seçime gidiyor. Burada ki amaç engellilerin birçok alanda olduğu gibi yine toplantılarımızda şöyle bir tarihimize baktığımız zaman 2014 verilerinde Türkiye genelinde 20 bin 498 Belediye Meclis Üyesi mevcut. Bunun 30'u engelli. Yani 30 engelli Belediye Meclis Üyesi çok gülünç bir rakam. Yani yüzdelik bindelik bir hesaplama yok. Niye böyle oluyor? Bu yüzde 30 değil en az nüfusun yüzde 60'ını etkileyen bir engelli grubu Belediye Meclis Üyesinde de daha fazla temsil edilmesi gerekiyor. Bu yüzden 31 Mart'daki yerel seçimlere engelli arkadaşlarımız Belediye Meclis Üyesi konusunda aday olmaya davet ediyoruz. Bu konuda derneğimiz her türlü işlemi hem engelli federasyonu olarak hem de dernek olarak gerekli girişimleri yapıyoruz.” dedi.

“NEDEN BU ALANDA YOKLAR”

Türkiye genelindeki siyasi rakamlar hakkında bilgi veren Özağan, “Yine belediye başkanlıklarına baktığımız zaman Türkiye Genelinde Bin 398 Belediye Başkanı var bunun 30’unu Büyükşehir oluşturuyor, ama içlerinden bir Engelli Belediye Başkanı yok. Tabi şimdi onu da sormak gerekiyor.  Biz de engellilere soruyoruz neden bu alanda yoklar. İkinci husus siyasi partilere soruyoruz. Neden bir tane Belediye Başkanı Belediye meclis üyesi yok. Bizi siyasi ortamlarda seçim öncesi partiler her zaman hatırlar, işte her şeyi yapacaklarını söylerler ama temsil noktasına geldikleri zaman maalesef engelliler burada da yok denecek kadar temsil edilmektedir. 2019'daki yerel seçimlerden tüm siyasi partileri engelli adaylarına adaylık noktasında değerlendirmelerini ve engellilerin de aday adayı olma noktasında çaba sarf etmelerini bekliyoruz. Hiçbir engelli farkı olmadan, tüm engelli arkadaşlarımızı aktif siyasete katılmayı davet ediyoruz.” diye konuştu.

“ENGELLİ OLURSA SORUNLAR KOLAY ÇÖZÜLÜR”

Belediyelerin engelli sorunlarını birinci derecede çözecek makamlar olduğunu belirten Özağan,” Dolayısıyla Belediye Meclisi Üyeliklerini ve Belediye başkanlığında eğer engelli olursa bizim tüm sorunlarımız kolay çözülür. Biz de derdimizi sıkıntımızı anlatacak mecralar aramayız. Hem vatandaşlarımızın hem siyasi partilerimizin engellilere sadece lafta değil icraat noktasında da gerekli işlemleri gerekli destekleri sağlayacaklarını umut ediyoruz. Ve yine engelli vatandaşlarımızın mahallelerinde muhtar adayı olmalarını da bekliyoruz. Yine Türkiye'de çok az sayıda engelli olup da muhtarlık yapan arkadaşlarımız var. Bu sayıların da  çoğalması gerekiyor. Lafa geldiği zaman nüfusun 12.29'u engellilerden oluşuyor.  Ama temsil noktasına gelindiği zaman engelliler yok sayılıyor. Herkes kendine güvensin. Zaten engelliler kendilerine son derece güven duyan, azim dolu kişiler tek eksikliğimiz şu oluyor. Engelli vatandaşlarımız belediye meclis üyeliğine başvururken bir ön yargıyla karşı karşıya kalabiliyor. Engellisin yapabilir misin ki diyorlar. İşte bu tür davranışlar yüzünden engelli vatandaşlarımız güven noktasını kaybediyor. Aday adaylığında başvuruda bulunmuyorlar. Engelli vatandaşlarımız hangi siyasi partiyi istiyorlarsa mutlaka aday adayı olmalarını bekliyoruz. Bu konuda da tüm Engelli Sivil Toplum Kuruluşlarını bu konuda çalışmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT