1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelliler Haftası
Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

Adıyaman, Kilis ve Kahramanmaraş'ta Engeliler Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi

A+A-

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman, Kilis ve Kahramanmaraş'ta Engelliler Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

Adıyaman'da Türkiye Petrolleri Kültür Merkezinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafında düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Adıyaman Anadolu Engelliler Derneği Başkanı Abidin Harputluoğlu, engellilerin yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorunda olduklarını belirtti.

Çalışmanın yaşamı güzelleştirdiğini, insanı mutlu ettiğini ve huzur verdiğini dile getiren Harputluoğlu, "Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engelli vatandaşlarımıza imkanlar verildiği takdirde bütün işlerin üstesinden geleceklerinde emin olun." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik ise engellilerin sadece belirli gün ve haftalarda değil, her gün hatırlanması ve şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Engelli vatandaşları önemseyen resmi bir anlayışın olduğunu dile getiren Çelik, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturuyla sürdürülen bir yönetim anlayışımız var." dedi.

Konuşmaların ardından program, engelli öğrenciler mehteran gösterisi sundu.

- Kilis

Kilis'teki etkinlik kapsamında bir grup engelli, yakınlarıyla Hacı Cümbüş Camisi önünde toplandı.

Ellerinde "Tıpkı sizin gibiyiz +1 farkla", "Hayatı paylaşmak için engel yok", "Engelleri aşmak için el ele" yazılı dövizler taşıyan grup, Cumhuriyet Meydanı'nda arkadaşları tarafından kurulan kermes çadırına kadar yürüdü.

Burada kendilerine eşlik eden vatandaşlarla birlikte halay çekip oyunlar oynayan gruptakiler, kendi imalatları ürünlerin satışını yaptı.

Kilis Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Mustafa Salcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli yaşama dikkati çekmek amacıyla bir dizi etkinlik planladıklarını belirtti.

Engelli öğrencilerin ürünlerinin tanıtımını için açılan kermese gösterilen ilginin sevindirici olduğunu ifade eden Salcan, "Burada bir kazanç söz konusu değil. Önemli olan öğrencilerimizin sosyal hayata karışmaları ve vatandaşlarımızın engelli öğrencilerimizin neler yapabileceğine dair fikir edinmeleri. İnşallah askerlik yapmaları için 11 öğrencimizi de kına yakarak Kahramanmaraş'a göndereceğiz." diye konuştu.

Salcan, 14 Mayıs Pazartesi günü ise ilk defa "Kilis Özel Eğitim Olimpiyatları"nı düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

- Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta da Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Adalet Bakanlığı Kahramanmaraş Eğitim Merkezi iş birliğiyle etkinlik düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, Kahramanmaraş Özel Eğitim Uygulama Merkezi 1. Kademe Okulu Müdürü Hakan Vicdan, engellilere yönelik eğitimler ile etkinlikler hakkında bilgi verdi.

AK Parti Kahramanmaraş Kadın Kolları Başkanı Ayşe Cesur, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya'nın da konuşma yaptığı programda, Empati Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi'nden Metehan Genç, şiir okudu.

Kahramanmaraş Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin "Tavşan Rondo" adlı gösterisinin ardından, Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları personeli ile Kahramanmaraş Eğitim Merkezi öğrencilerinden oluşan grup, işaret dili ile şarkı ve türkü söyledi.

125. Yıl Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin "Erik Dalı" gösterisinin ardından engellilerden oluşan mehteran takımı da gösteri yaptı.

Özel Sevinç Yağmuru Özel Eğitim Okulu öğrencilerinin sunduğu gösterilerin ardından, infaz koruma memurlarından oluşan Türk Halk Müziği grubu sahne aldı.

HABERE YORUM KAT