1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan ve Putin pazartesi görüşecek
Erdoğan ve Putin pazartesi görüşecek

Erdoğan ve Putin pazartesi görüşecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Pakistan'daki temaslarının ardından yaptığı açıklamada, Suriye meselesiyle ilgili bilgiler paylaştı. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşeceğini belirtti.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Pakistan'da konuştu:

"Biz Suriye'de siyasi çözüm istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi günü Putin'le görüşecek."

Türkiye-Rusya ve İran, Suriye gündemiyle geçtiğimiz günlerde Tahran'da bir araya gelmişti.

Erdoğan, Putin ve Ruhani İdlib meselesini görüşmüş ve mutabakata varmıştı. Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'ateşkes baskısı' damgasını vurmuştu.

Rusya ve Esed rejiminin saldırıları İdlib'deki sivillerin endişeye kapılmasına yol açtı. On binlerce sivil, şehri terk ederken Türkiye'nin bölgedeki gözlem noktalarına sığınmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konulu "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi"nde önemli açıklamalarda bulundu.

İranlı şair Sadi Şirazi'nin "Eğer sen başka insanların mihnetinden, ızdırabından gamlanıp kederlenmiyorsan sana Ademoğlu demek yakışmaz" sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, "Bizim de bugün burada bulunma sebebimiz Suriyeli kardeşlerimizle hemdert olmak, yaşanan insani drama son vermenin yollarını aramaktır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran'daki zirvede önemli Rusya ve İran'a ateşkes baskısı yapmıştı:

"Burada bir ateşkes ilanı yapabilirsek zirvenin en önemli adımlarından biri bu olacak ve sivilleri ciddi manada huzurlu kılacak, rahatlatacak. Nusra, HTŞ ve diğerlerine silahı bırakın çağrısı yapalım."

HABERE YORUM KAT