1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Ereğli dev yatırımlarla geleceğe hazırlanıyor”
“Ereğli dev yatırımlarla geleceğe hazırlanıyor”

“Ereğli dev yatırımlarla geleceğe hazırlanıyor”

Bugüne değin ertelenmiş sorunlarına vurulan neşterle veda eden Ereğli, milyarlık yatırımlar, projeler bir bir hayat buluyor.

A+A-

Yıllardır ertelenen sorunlarına neşter vurulan Ereğli, milyarlık projelere ev sahipliğine hazırlanıyor. Uygulanacak kentsel dönüşümle modern bir kent görünümüne kavuşacak olan Ereğli’nin Belediye Başkanı Özkan Özgüven tarım için 450 milyon liralık sulama projesi, ulaşım için milyar liralık yük ve yolcu YHT projesi, sosyal hayat için 380 bin metrekarelik park projesi gibi onlarca yatırımla Ereğli bambaşka bir çehreye bürüneceği müjdesini verdi.  

ozguven--(4).jpg

Ereğli’nin sosyo-ekonomik, demografik, tarihi, siyasi ve sosyal yapısı ile Ereğli Belediye Başkanı olduğu günden bu yana yapılan çalışmalar hakkında Yeni Haber Gazetesine bilgi veren Belediye Başkanı Özkan Özgüven çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ereğli’nin, mahalleleriyle birlikte 140 bin, merkezde ki  100 bin’lik nüfusuyla Konya’nın en büyük, Türkiye’nin de ilk 40 ilçesi arasında yer aldığını belirten Özkan Özgüven, ilçede en önemli ekonomik potansiyelinde tarım, hayvancılık ve gıda sanayiye dayandığını kaydetti.

eregli.jpg

“EREĞLİ, SÜT ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ”

İlçenin özellikle süt üretimindeki iddiasından bahseden Özgüven, Ereğli’nin süt üretiminde Türkiye birincisi olduğunu ve sütün Ereğli ekonomisinde lokomotif görevi üstlendiğini ifade etti. Günlük üretilen 1000-1500 ton arası sütün ciddi bir nakit döngüsü sağladığına dikkat çeken Özgüven,   “İlçemizde 20’ye yakın mandıra var. Bu alanda Türkiye’nin en iddialı kentiyiz. Ama ne yazık ki marka değerimiz yok. Üreticimiz rutin destekleri alıyor. Ancak öncelikli bölgelere verilen desteklerden yararlanamamaktan dolayı rekabet şansımız kalmıyor. Ulusal marketlerdeki birçok ürüne bakın, Ereğli’de şu fabrikada üretilmiş ibaresini görürsünüz. Ama başka markalarla raflardaki yerini buluyor. Marka çıkaramamış olmak büyük talihsizliği üreticimizin. Markalaşmayı başarabilirsek, hem süt üreticisi, hem Ereğli adımlarını daha büyük atacaktır geleceğe” diye konuştu.

ozguven--(2).jpg

“BEYAZ KİRAZ VE SİYAH HAVUÇTA SÖZ SAHİBİYİZ”

Ereğli ekonomisinde tarımsal ürünlerin payının da oldukça büyük olduğunu kaydeden Özgüven, özellikle beyaz kiraz ve siyah havuç üretiminde yine Türkiye’de söz sahibi olduklarının altını çizdi. Kiraz için festivaller düzenlendiğini belirten Özgüven, beyaz kirazın yapısı gereği raflarda tutamamanın kendileri için bir handikap olduğunu ancak bunu da özel solisyonlarla aşıldığını belirtti. Bu sayede beyaz kirazın Avrupa Ülkelerine bile ihraç edilebildiğini söyleyen Özgüven Ereğli tarımı ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü; “ İki kiraz fabrikamız var. Kullanılan solisyonla, konserve gibi tüketim ömrü uzuyor ve vitamin değerini kaybetmiyor. Aynı şekilde şalgamın hammaddesi siyah havuçta da söz sahibiyiz. Onun içinde iki fabrikamız var. Kullanım alanı çok geniş. Çocuk mamalarından, yaşlı beslenmesine hatta gıda boyasına kadar çok geniş. Patent alma aşamasındayız bu ürün için. Şu an itibariyle de teknik işleri devam ediyor”

ozguven--(8).jpg

“450 MİLYONLUK DEV PROJE İLÇEYİ UÇURACAK”

Ereğli’nin sahip olduğu bu zengin toprak yapısında tek eksiğinin ‘Su’ olduğunu ifade eden Başkan Özkan Özgüven, bir önemli müjde de verdi. Mevcut tarım alanlarının yüzde 60’ını ilgilendiren bir projede sona gelindiğini kaydeden Özgüven Ereğli’yi şahlandıracak bu projenin ayrıntılarını da şöyle anlattı. “Projemizde sona gelindi. Mevcut ekilen alanlarımızın yüzde 60’ını doğrudan ilgilendiren bir proje bu. Ereğli’nin 280 bin dekarlık bir alanı basınçlı suyla sulanacak. Bu nokta önemli ‘Cazibe’ ile değil, teknik donanım yardımı ve basınçla. Sorun yaşatmayacak çiftçimize yani. Toplamı 450 milyon liralık dev bir proje. Verimi yüzde 60 artıracak. Damlama sulama sisteminin önemini biliyor Ereğli, bundan da destek alacak. Ereğli’nin tarım potansiyeli zaten çok büyük bunu katlayacak bir çalışma. Ürün katlanacak, kazanç katlanacak, refah katlanacak… Bir sonraki çalışmada ürün, mamül haline getirilebilirse buda her şeyi katlayacak bir diğer faktör olacaktır”          

“EREĞLİ’DE UN VAR, ŞEKER VAR, YAĞ VAR. GERİYE İYİ BİR HELVA YAPMAK KALIYOR”

Ereğli’nin sosyo-ekonomik, tarihi ve turizmi hakkında da bilgi veren Özgüven, İlçenin tarihinin Hititlere kadar dayandığını söyledi. Atlar ülkesinin başlangıç yeri olan İvriz’deki eserler gibi Hitit krallığından kalan eserlere daha sonradan da özellikle Selçuklu ve Osmanlılar tarafından eklenen eserler sayesinde tarihi zenginlikte de ilçenin göz doldurduğunu kaydeden Özgüven, bunu bugüne kadar yeterince tanıtılamadığını belirtti. Bir turistik programa dahil edilmesi durumunda bu alanda da önemli bir kaynak elde edilebileceğini ifade eden Özgüven, Ereğli’nin kendine has spesifik özellikleri olduğunu ve bunlardan biri de Türkiye’nin safkan İngiliz Atlarının burada yetiştirildiğini belirtti. Niğde, Karaman, Aksaray üçgeninde kalmış olmanın gelişmişlikte negatif yönde etkilediğini ancak Konya, Adana, Mersin üçgeninde yer alıyor olmalarını da kazanca dönüştürülebileceğini ifade eden Özgüven, “Doğal güzellikler, tarihi, sosyal ve kültürel bakımdan adım attıracak etkenler lazım. Bir tur programına alında Adana, Mersin ve Konya’da ki 7 milyonluk nüfusun tam ordasındayız. Yayla turizmi, tarihi turizm ne olursa olsun pay alabilmeliyiz. Ereğli’de her şey var. Un var, yağ var, şeker var. Geriye sadece iyi bir helva yapmak kalıyor” diye konuştu.

ozguven--(5).jpg

“EREĞLİ’NİN ÖNÜNÜ AÇACAK EN ÖNEMLİ YATIRIM YHT İÇİN İHALE YAPILDI”

Ereğli sanayisi hakkında da konuşan Özgüven “1. Organizede bin kişi çalışıyor. Bu İlçemize göre çok az. İkinci Organizeyi devreye soktuk. Çok daha geniş düşündük yeni alanı. Bir bisküvi  fabrikası daha geliyor. Satabiliyorsanız, üretirsiniz. Bu sebeple Hızlı tren için önemli adım attık. İki aşamalı limana iniyor Ereğli. Hem yolcu hızlı treni, hem yük treni. İhalesi tamamlandı. Milyarlık dev bir proje bu. Ereğli’nin önünü açacak bir başka yatırım da budur” şeklinde konuştu. 

ozguven_.jpg

SES GETİRECEK PROJELER GELİYOR”

Göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Özkan Özgüven şehir nüfusunun çok dinamik olduğunu bu nedenle taleplerin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Artan nüfusa bağlı olarak ortaya çıkan alt yapı sorununun neredeyse tamamıyla  sona erdiğini, içme suyunda kullanılan asbestli boruların değiştirildiğinin bilgisini verdi. Sosyal belediyeciliğe önem verdiklerini belirten Özgüven, göreve geldiğinde ilk olarak mali disiplinin sağlandığını ve 800’den fazla çalışan personel sayısını 500’e kadar indirdiklerini ifade etti.  İmkanı olmayan kanser hastalarına ulaşım sağladıklarını hatırlatan Özgüven, “Kimsesizlere gidiliyor. Gençlerimize merkez kazandırıyor ve Kadınlar için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Asem Kuruldu biz bunu tüm mahallelere yaymaya çalışıyoruz. 5 binin üzerindeki Bayanı Konya’ya taşıdık. İlk defa görenler vardı aralarında. Engellilere imkanlar sunuyoruz, destekler veriyoruz. Ereğli’de bu kadar engelli olduğunu başkan olunca öğrendim. 5 binden fazla. İki Dawn Sendromlu kardeşimize özel kalemde iş sağladık. Ereğli’yi marka şehir haline getirme hayalimiz var. Alt yapısıyla oturmuş bir şehir. Her şey bunun için. Demiryollarından bir yer alındı Ereğli’ye kazandırılacak. Şeker Fabrikasından alınan alandan 380 bin metrekarelik bir alan park yapılacak. Bu ses getirecek bir proje. Hali taşımaya çalışıyoruz. Eski sanayi ve eski buğday pazarını kentsel dönüşüme soktuk. Bu çalışmalar sonunda Ereğli modern bir görünüme kavuşacaktır” diye konuştu.  

“ERTELENEN SORUNLARI BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA AŞTIK”

Ereğli’nin bir büyük kent olarak çok daha fazlasını barındırabilecekken sadece 2 bin üniversite öğrencisini misafir ettiğine dikkat çeken Başkan Özkan Özgüven, Doğa ve Mühendislik fakültesine öğrenci bile alınmadığını anlattı. Ereğli’ye Süt mühendisliği fakültesinin yakışacağını kaydeden Özgüven,  sözlerini şöyle tamamladı; Büyükşehir yasasına tereddütle yaklaşıyorduk ama iyi ki çıkmış. Şimdi Ereğlili ‘Bizimde sokaklarımız Konya gibi olmaya başladı’ diyor. Her yönüyle kurumsallaşmış Büyükşehir Belediyesinin tecrübelerinden yararlanıyoruz. Biriken, ertelenen sorunlar Büyükşehirle aşıldı. Tahir Başkan’a hepimiz büyük bir teşekkür borçluyuz bu nedenle” 

ozguven--(7).jpg
HAYRETTİN ATAK / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

1 Yorum