1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Erman Toroğlu: 'Yukarıda Allah var sana da lazım olacak'
Erman Toroğlu: 'Yukarıda Allah var sana da lazım olacak'

Erman Toroğlu: 'Yukarıda Allah var sana da lazım olacak'

Sabah gazetesi yazarı Erman Toroğlu, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakkında, çok ağır eleştiriler içeren bir yazı kaleme aldı.

A+A-

"Yukarıda Allah var sana da lazım olacak" başlıklı yazı, sosyal medyada büyük ilgi gördü. 

İŞTE O YAZI;

FETÖ çıktı, mertlik bozuldu. FETÖ hep arkadan dolanmış, iki puan almaya kalkmış… Futbolda bu son yıllarda 3 puan oldu tabi. FETÖ'nün yaptığı iğrenç işler, yavaş yavaş ortaya çıkıyor… Ama FETÖ bu iğrenç işleri yaparken, başka iğrenç işleri de yapanlar, yaptıkları bu işleri FETÖ'ye itelemeye kalkıyorlar. Yükle FETÖ'ye sallan gitsin hesabı. Bizim işimiz futbol… Çeteymiş, meteymiş bizi ilgilendirmez. Önce bazı şeyleri kabul edeceğiz, sonra konuşup-yazacağız. Bakınız; takriben 60 senedir, bu işin içindeyim… Ufaklıktan beri ve Ankara'da büyüdüm. Futbol işini çok yönleriyle biraz bilirim. Futbolumuz bir türlü temizlenmedi. Yıllarca teşvik de yapıldı şike de… İşte şimdi burada biraz duralım. Teşviği takım olarak yaparsınız. Yani dersiniz ki; "Kardeşim şu maçı kazanın size takım olarak şu kadar teşvik primi." O takım kazanırsa o teşvik primini bölüşürsünüz. Yani bu işi takım olarak yaparsınız. Şikeyi takım olarak yapmazsınız, yapamazsınız... Gidip de bir takımın tamamını ya da teknik direktörünü satın alamazsınız. O takımın içindeki futbolculara ya da teknik direktöre ulaşırsınız. Bu konuda ikinci bir şık daha var ki en etkili şık odur; hakeme ulaşırsınız. Hakem kesin çözümdür. Bazen hakeme ulaşamazsınız, yardımcılarına ulaşırsınız. Bu dolambaçlı çözümdür. Bu yazdıklarım temel kurallar. Şimdi gelelim son 18 yıla… Neden 18 yıl diyorum, çünkü Aziz Yıldırım'ın Türk futboluna başkan olarak adım attığı yıllar. Bu 18 yılda Fenerbahçe ne yapmış rakip takımlar ne yapmış ona bakalım… Şimdi sıralamaya bir bakalım;
 Galatasaray 22 kupa almış (9'u lig, 6'sı Türkiye Kupası, 5'i Süper Kupa, 1'i UEFA Kupası, 1'i de UEFA Süper Kupa)
 Fenerbahçe 11 kupa almış (6'sı lig, 2 Türkiye, 3 Süper Kupa)
 Beşiktaş'ın 10 kupası var. (3'ü lig, 5'i Türkiye Kupası, 2 Süper Kupa)
 Trabzon 4 kupaya sahip. (3 Türkiye Kupası, 1 Süper Kupa)
 Diğer kulüplere gelince Bursaspor bir lig, Kayserispor, Gençlerbirliği ve Kocaeli birer Türkiye Kupası almış.
 

TARAFTARA YAZIK!
18 yıl başkanlık yaptığında da Galatasaray 22 kupa almış, Fenerbahçe 11 kupa almış.Fenerbahçe bu 11 kupayı alırken FETÖ yıllık izne mi çıkmıştı yoksa bayram tatiline mi? Peki bu 18 yılda Fenerbahçe ne harcamış, diğer rakipleri ne harcamışlar. Bunlar için değişik para değerlendirmeleri yapılıyor. Mesela Fenerbahçe'nin 18 yılda 1 milyar 250 milyon dolar harcadığı söyleniyor. Üç aşağı beş yukarı tartışılır. Peki 18 yıla da bakmayalım geçen yıla bakalım. Fenerbahçe transfere 90 milyon Euro harcamış, bu Türk parası 270 milyon TL eder ortalama. Peki karşılığında Fenerbahçe kupa olarak ne almış? Hiçbir şey, maşrapa bile alamamış… Yani Fenerbahçe'nin Aziz Yıldırım başkanlığında kesin olarak sportif bir başarısızlığı var. Sebebi de şu; Fenerbahçe çok büyük bir camia müthiş bir taraftar kitlesi var. Taraftar kitlesi Türkiye'de birinci sırada. Forma diyorsun alıyor, kombine diyorsun alıyor, Avrupa'ya git diyorsun gidiyor. İstediği ne; başarı… Peki bu kadar fedakar taraftara ne yapıyor? Bir kısım taraftarı tribüne sokmuyor, bir kısmına da 'hayvansınız' diyor. Bu kadar fedakar bir seyirci bunu kesinlikle hak etmiyor.

Şimdi tekrar geriye dönelim... Aziz Yıldırım, NTV'de çıktığı son canlı yayınında kendisi ne isterse onları anlattı. Çünkü karşısındaki şahıs bu işleri bilen birisi değil. Öyle sorular sorulur ki taca çıkar ama sordurmaz. Çünkü Yıldırım kendisi aleyhinde yazan ve konuşanları devre dışı bırakmaya çalışır. Demek ki bu şike olayında Aziz Yıldırım'a göre her şey FETÖ'den. Diyelim ki bu işleri FETÖ yaptı. Peki rakip takımdan bazı futbolcuları bağlayan veya hakemleri bağlayan bir grup, maçı 85-90. dakikaya getirmez, çok evvel bitirir. Öyle 18-19 dakika maç uzayacak ve sen bu kadar sürede gol atamayacaksın sonra "FETÖ" diyeceksin. O zaman uzatmaların son dakikasında topu kaleye sokamayan Appiah da demek ki FETÖ'cü. Bakınız bir futbolcuyu maçı satması için alıyorsanız, penaltı pozisyonu yaratır. Öyle bir penaltı yapar ki yüzde yüz ama hakem görmez, biraz geriye dönerseniz bunun örneklerini görürsünüz. Bu sefer o futbolcu öyle bir hareket yapar ki hakem hem penaltı hem kırmızı kart verir iş biter. Bakınız; bunları çok gördük... Futbolu dikkatli izleyenler hangi maçlarda hangi futbolcular olduğunu hatırlarlar. Biz televizyonlarda veya gazetelerde "Bu maç şike" diye yazamayız. Çünkü bu işin hukuki yönü var. Ama öyle anlatır, öyle yazarız ki futboldan hiç anlamayanlar bile anlar. Çünkü kimse aptal değil.
Aziz Yıldırım, Ertuğrul Özkök'le bir sohbet yapıyor... Burada "Ben bunlarla savaşacağım" diyor.. Bir gün sonra "Ben hiç kimseye Fethullah Gülen'e karşı savaşacağım" demedim diyor. Bunu nerede diyor, Fenerbahçe Kulübü'nün resmi sitesinde kendi imzasıyla diyor.24 Ocak 2014'te Candaş Tolga Işık'la bir konuşma yapıyor. Burada Mahmut Uslu da var TFF'den görevli olan hukukçu olan bir iş adamı da. (FETÖ imamı olan ve kaçak Osman Karakuş olduğu iddia ediliyor). Sonra da tapelerde Karakuş için Şekip Mosturoğlu ile Yıldırım konuşuyorlar. Diyorlar ki; "Bu Tahkim Kurulu'nun hali ne olacak." Şekip diyor ki;"Sizin söylediğiniz, telkin ettiğiniz adam da alındı." "Osman Karakuş değil mi" diyor Aziz, Şekip "Evet" diyor. Aynı Şekip devam ediyor, "Tahkim'de 4-3 öndeyiz." Aziz diğer 3'ü kim diyince, Şekip onları da izah ediyor. Aynı Aziz Yıldırım, NTV'deki son programında FETÖ'cüOsman Karakuş'u tanımadığını ama dönemin TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ı arayarak Karakuş'u Tahkim'e soktuğunu anlatıyor. Bakınız beyler! Futbol Federasyonları kurulurken, Tahkim, MHK, Disiplin bunların hepsinin pazarlığı yapılır. Herkes kendi adamını sokmak ister. Bütün büyük takımlar için böyledir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT