1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ermenek'teki maden faciası davasında savcı mütalaasını verdi
Ermenek'teki maden faciası davasında savcı mütalaasını verdi

Ermenek'teki maden faciası davasında savcı mütalaasını verdi

Ermenek'te 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin davada sunulan savcı mütalaasında, bazı sanıkların kazayı öngörebileceği ve olaydan önce tedbir alabileceği bildirildi.

A+A-

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili 2'si tutuklu 16 sanığın yargılandığı davanın, Ermenek Ağır Ceza Mahkemesindeki dokuzuncu duruşmasına, tutuklu sanıklar maden ocağının sahibi Saffet Uyar ve teknik nezaretçi Ali Kurt, müşteki yakınları ile taraf avukatları katıldı. 

Mütalaasını veren cumhuriyet savcısı, madendeki üretim yapılan sahada eski imalat yapılan alana fazla yaklaşılmasından dolayı, biriken suların ocağa dolduğunu ve işçilerin kaçamayarak öldüğünü belirtti.

Eski imalat haritalarının temin edilmediğini ve güncel imalat haritasına işlenmediğini ifade eden savcı, hayati önem arz etmesine rağmen acil durumlarda ocağın hemen boşaltılmasını sağlayacak alarm tertibatının bulunmadığı, yer altı sondaj makinesinin temin edilmediği ve yer altı kontrol sondajı yapılmadığı, eksikliklerin kazanın meydana geldiği tarihe kadar giderilmediğinin bilirkişi raporu ve savcılığın yaptığı soruşturma kapsamında anlaşıldığını bildirdi.

"Özen yükümlülüklerine aykırı davranıldı"

Savcı, bazı sanıkların kazayı öngörebileceğini ve olaydan önce tedbir alabileceğini, dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı davrandıklarını kaydetti.

Hakkında yakalama kararı bulunan daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy'un da hükmen tutuklanması, tutuklu sanık Uyar ve Kurt'un tutukluluk halinin devamı istendi.

Savcı, mütalaasında, maden ocağının sahibi Saffet Uyar, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey, daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy, Mehmet Zeybek, daimi nezaretçi maden mühendisi Cemile Karaca, maden mühendisi Nuray Yetiş, iş güvenliği uzmanları Engin Yetim ve Cemal Demircioğlu, bir süre ocakta çalışan Hayrettin Kirazcı, firma yöneticisi Hüseyin Hüsnü Özbey, bir firmada yönetici Şerafettin Zeybek, teknik nezaretçiler Öjen Ünlü ve Ahmet Dağdeviren'in, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçlamasıyla, teknik nezaretçi Ali Kurt'un, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" ve "özel belgede sahtecilik", ocakta çalışan Naci Özsoy'un, "özel belgede sahtecilik", puantör Mustafa Ayan'ın, "bildirim yükümlülüğünün ihlali"nden cezalandırılmasını istedi.

Duruşma, taraf avukatlarının savunmalarını hazırlaması için 19 Temmuz'a ertelendi.

HABERE YORUM KAT