1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eşini öldürüp kızını yaralayan sanığa hapis cezası
Eşini öldürüp kızını yaralayan sanığa hapis cezası

Eşini öldürüp kızını yaralayan sanığa hapis cezası

Esenyurt'ta karısını öldürdüğü, kızını da yaraladığı gerekçesiyle hapis cezası verilen sanığın yargılandığı dava, Yargıtay'ın usulden bozma kararının ardından yeniden görüldü - Bozma kararına uyan mahkeme, sanığı 22 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırdı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Esenyurt'ta karısını silahla vurarak öldürdüğü, kızını da yaraladığı gerekçesiyle yargılanan sanığa, 22 yıl 11 ay hapis cezası verildi.

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yapılan duruşmaya, tutuklu sanık Şemistan Ertürk ile müşteki Mustafa Ertürk ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararı okundu. Dairenin kararında, sanık Ertürk'ün eşi Zeynep Ertürk'e yönelik "kasten öldürme" suçundan açılan kamu davasında, "kadına yönelik şiddet" yönüyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın suçtan zarar gören olduğu belirtildi.

Bu kapsamda, yargılama aşamasında bakanlığın davaya katılma ve diğer haklarını kullanabilmesi için duruşmalardan haberdar edilmesi gerektiği halde usulen dava ve duruşmalar bildirilmeden, davaya katılma, mağdur ve müdahiller için öngördüğü haklardan yararlanma olanağı sağlanmadan yargılamaya devam edilerek hüküm kurulduğunun anlatıldığı kararda, bu nedenle yerel mahkemenin kararının bozulduğu ifade edildi.

Cumhuriyet savcısı ve taraf avukatları da Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyulmasını istedi. Mahkeme heyeti, Yargıtay kararına uyulmasına hükmederek, yargılamaya devam etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın müdahilliğine karar veren mahkeme, dosyayı yeniden karara bağladı.

Mahkeme heyeti, sanık hakkında "fuhşa teşvik" suçundan, şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat kararı verdi.

Sanığı, eşi Zeynep Ertürk'ü "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, eylem karşı taraftan gelen haksız fiilin meydana getirdiği hiddetin etkisi altında gerçekleştiği gerekçesiyle cezayı 20 yıl hapse indirdi. Fiilden sonraki hali, yargılama aşamasındaki tutum ve davranışları göz önüne alınan sanık, bu suçtan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Ertürk'e, kızı Fatma Ertürk'ü "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren heyet, eylemin teşebbüs aşamasında kalması, karşı taraftan gelen haksız fiilin meydana getirdiği hiddetin etkisi altında gerçekleşmesi ve sanığın fiilden sonraki hali, yargılama aşamasındaki tutum ve davranışları, sanığın geleceği üzerindeki etkisi sebebiyle cezada indirime giderek, 5 yıl 5 ay hapis cezasına hükmetti.

Ruhsatsız silah taşıdığı gerekçesiyle de 10 ay hapis cezası verilen sanık, toplam 22 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Şemistan Ertürk, 17 Eylül 2013'te Esenyurt'taki evinde tartıştığı eşi Zeynep Ertürk’ü öldürmüş, kızı Fatma Ertürk'ü de yaralamıştı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT