1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eski kasetçinin nostaljik koleksiyonu
Eski kasetçinin nostaljik koleksiyonu

Eski kasetçinin nostaljik koleksiyonu

Kütahya'da yaşayan Adnan Poyraz, yerini CD ve DVD'lerin alması nedeniyle yıllar önce satışını yapmayı bıraktığı kasetlerden oluşan 3 bin 500 parçalık koleksiyonunu, iş yerinde sergiliyor.

A+A-

Kütahya'da 45 yaşındaki Adnan Poyraz'ın, yerini CD ve DVD'lerin alması nedeniyle yıllar önce satışını yapmayı bıraktığı kasetlerden oluşan "nostaljik" koleksiyonu ilgi çekiyor.

Poyraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kasetçilik işini 1980'li yıllarda babasının yanında öğrendiğini söyledi.

Babasının vefatının ardından işi kendisinin devam ettirdiğini anlatan Poyraz, kasetçiliği 2000'li yılların başlarına kadar severek yaptığını belirtti.

Gelişen teknolojiyle kasetlerin yerini CD ve DVD'lere bıraktığını ifade eden Poyraz, şöyle konuştu:

"Ben de satışını yapamadığım kasetlerden arşiv niteliğinde koleksiyon oluşturdum. 3 bin 500 kasetlik koleksiyonum var. Koleksiyonumda genelde 1978-80'li yıllarda çıkanlar ile kasetçiliğin son dönemlerinde albümleri bulunan sanatçıların kasetleri var. Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay ve daha birçok ünlünün birçok kaseti bulunuyor. Sanatçılara ait kasetlerin her birinden birer adet var. Zaman zaman kasetlere müşteri çıkıyor, hatta tanesine 200-300 lira verenler de oluyor ancak koleksiyonu bozmamak adına satmıyorum."

Plakları da bulunuyor

İş yerinde kaset koleksiyonunun yanı sıra bazı sanatçılara ait plakların bulunduğunu anlatan Poyraz, şunları kaydetti:

"1985 veya 1986 yılında bir içecek firmasının müşterilerine ücretsiz dağıttığı Michel Jackson'ın 'Bad' albümünün plağı da koleksiyonumun önemli parçalarından biri. Bu plağın en önemli özelliği ise söz konusu firmanın bu plaktan dünyada sadece 500 adet dağıtmasıdır. Yani bu plaktan dünyada sadece 500 kişide bulunduğu söyleniyor ve bunlardan birisi de benim. Bu yüzden bu plak benim için çok değerli."

HABERE YORUM KAT