1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Eski Papa: Erdoğan beni istemedi
Eski Papa: Erdoğan beni istemedi

Eski Papa: Erdoğan beni istemedi

Papa Ratzinger, yayınladığı kitabında, en hassas ziyareti Türkiye'ye yaptığını söyledi. 10 yıl sonra itirafta bulunan Papa, o dönem Başbakan olan Erdoğan'ın kendisini ilk başta istemediğini belirtti.

A+A-

Şubat 2013'te istifa ederek başta Katolikler olmak üzere tüm dünyada şok etkisi oluşturan eski Papa 16. Benedetto, Papalık görevi süresince yaşadığı tecrübeleri bir kitapta anlattı.

Alman gazeteci Peter Seewald'la söyleşisi bugün çıkan "Son Sohbetler" (Letzte Gespräche) başlıklı kitapta yayımlanan eski Papa, görevi süresince en "hassas" ziyareti Türkiye'ye yaptığını söyledi.

BBC'de yer alan habere göre, 89 yaşındaki 16. Benedetto (Joseph Ratzinger), sağlık sorunları gerekçesiyle Papa'lıktan ayrılmasının ardından yaklaşık 3 yıldır Vatikan'daki Mater Ecclesiae Manastırı'nda yaşıyor.

papa.jpg

"Erdoğan başta ziyaretimi kabul etmek istemedi"

Ratzinger, Eylül 2006'da Almanya'daki Regensburg Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada İslam'la ilgili söylediklerinin Müslümanlar arasında infiale yol açmasının ardından, Kasım 2006'da Türkiye'ye yaptığı ziyaretin en "hassas" gezisi olduğunu söyledi.

Peter Seewald'ın "En hassas seyahatiniz hangisiydi?" şeklindeki sorusuna Ratzinger şöyle yanıt verdi:

"Muhtemelen Türkiye'ye yaptığım seyahatti. Regensburg konuşmasının yarattığı toz bulutu hala dinmemişti. Bu yüzden Erdoğan ilk başta beni kabul etmek istemiyordu. Fakat yavaş yavaş atmosfer ısınmaya başladı ve sonunda da gerçek bir anlayış sağladık. Ama ilk başta hassas bir andı, her iki tarafın da yüreklerini açtığı için Tanrı'ya müteşekkirim."

HABERE YORUM KAT