1. HABERLER

  2. MEDYA MAGAZİN

  3. Facebook Mevlana'yı unutmadı
Facebook Mevlana'yı unutmadı

Facebook Mevlana'yı unutmadı

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook, Mevlana'nın vefat yıl dönümü olarak bilinen Şeb-i Arus'u unutmadı. Bu sabah Facebook'u açanlar, “Mevlana'nın değerli mirasını hatırlıyoruz” yazısıyla karşılaştı.

A+A-

Sosyal ağ devi Facebook, Mevlana'nın vefat günü olarak bilinen Şeb-i Arus'u (17 Aralık) unutmadı. Bugün Facebook'u açanlar “Mevlana'nın değerli mirasını hatırlıyoruz" yazısıyla karşılaştı.

Paylaşımda sema gösterisi yapan semazenler de GIF olarak görülüyor. Facebook'un bu paylaşımı birçok kişinin beğenisini de topladı.

Şeb-i Arus: Türkçe anlamı Düğün Gecesi olan Şeb-i Arus, Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin vefat ettiği gece olarak kabul ediliyor. Rumi'nin vefat yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında "Şeb-i Arus" olarak da anılmaktadır.


Diğer taraftan arama motoru devi Google'ın Şeb-i Arus'a kayıtsız kalması da dikkatlerden kaçmadı. Google, 13 Aralık Salı günü doğum günü olan Türkan Saylan'ın Doodle'ını yaparak 24 saat boyunca sayfasında yayınlamıştı.

HABERE YORUM KAT