1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Fatma Toru: “İslamofobi bir suçtur”
Fatma Toru: “İslamofobi bir suçtur”

Fatma Toru: “İslamofobi bir suçtur”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, ‘Meclisi Nisa’ programında yaptığı konuşmada Müslüman kadınların yerleşik kalıpları kırarak, yeni kavramlar, yeni sosyal hedefler inşa etmesi için bir araya geldiklerini söyledi.

A+A-

Konya’da, Müslüman kadın ve İslamofobi’nin konuşulduğu ‘Meclisi Nisa’ programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın katılımıyla düzenlendi.

Düzenlenen programın açılış konuşmasını Meram Belediye Başkanı Fatma Toru yaptı.

Başkan Fatma Toru, Müslüman kadınların yerleşik kalıpları kırarak, yeni kavramlar, yeni sosyal hedefler inşa etmesi için bir araya geldiklerini söyledi. “Dayatılanı reddetmeli, batının klişelerine teslim olmamalıyız” diyen Başkan Toru sözlerine şöyle devam etti:
“Kadın meselesini bir insanlık meselesi olarak görmeli, değerler çerçevesinde hareket etmeliyiz. Unutulan ilkleri, itibarsızlaştırılan gerçekleri tüm dünyaya anlatmalıyız. Sorunlu bakış açılarını, akılcılıktan uzak kimi geleneksel tutumları, ön yargıları hep birlikte kırmalıyız. Unutmayalım ki kadın ve erkek rakip değil, birbirini tamamlayandır. Bu mücadelede ayrım yapmaksızın birlikte hareket edilmelidir. Daha adil ve yaşanabilir bir dünya için kadın, erkek, genç, ihtiyar her birimiz daha çok sorumluluk almalıyız. Adalet kainatın ruhudur. Bu ruhu kuşanıp tüm yeryüzüne iyiliği getirmek, yeryüzünü fitneden arındırmak için sahaya inmeliyiz. Gerçeğe odaklanmalıyız. Bizi biz kılan değerlere sahip çıkmalıyız. Kendimizi ezberlere mahkum etmeden, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açmalıyız. Sadece fikir ve teori üretmekle yetinmemeli, insanlara dokunmalıyız. Irkçılığın, ayrımcılığın, şiddetin, terörün, vicdani ve insani krizlerin had safhada olduğu bir küresel konjonktür içinde olup bitene seyirci kalamayız. Zira bu krizler en fazla kadınları vuruyor. Kadınlar ölüyor, dul kalıyor, çocukları ellerinden alınıyor, aç bırakılıyor, yalnızlaştırılıyor. Kadınlar küresel emperyalist sistemin dayattığı paradigmanın kölesi haline getirilmek isteniyor. Buna güçlü bir itirazımız var. Güç, azim, cesaret, özveri bize bugünler için lazım. Büyük bir birikimimiz, tecrübemiz ve geleceğe dair umutlarımız var. Küresel güç odaklarının tuzaklarını yüreklerimizi birleştirip boşa çıkartmalıyız. Gönül zenginliğimizi bu mücadeleye adamak durumundayız. İşte bunun için buradayız. Bu idealimizi hayata geçirmek için Meclis’i Nisa çatısı altında toplanmış bulunmaktayız.”

“İslamofobi bir suçtur”
Toplumlar arasına set çeken İslamofobi’nin ön yargıları tırmandırdığını dile getiren Başkan Toru, bunun apaçık ırkçılık olduğunu söyledi. Başkan Toru, İslamofobi’nin terörü besleyen, körükleyen ve ırkçılığı yaygınlaştıran bir sorun olduğunu vurgulayarak, “İslamofobi bir suçtur. İslamofobi'yi tüm dünya ülkeleri nefret suçu olarak tanımlamalı ve kabul etmelidir. Kişinin dini kimliği nedeniyle hedef haline getirilmesi kabul edilemez. Önlem alınmadığı için bir endüstriye dönüşen İslamofobi, artık bir fitne kaynağıdır. En olumsuz şartlarda bile yaşasak, her türlü stres, buhran ve iç huzuru zedeleyen duygulardan uzak kalmaya çalışmalıyız. Müslüman kadınlar olarak el ele tutuşup, sevgiyle, merhametle, azimle ve kararlılıkla insanın insanca yaşadığı bir dünya kurmak için yola çıkma vaktidir. Yüreğimizi yumruklarımızın içine koyup yürümeliyiz. Yolumuzda pusuya yattıklarını, arkadan çelme attıklarını bilerek yürümeliyiz. Yürümeliyiz. Sahtekar Batının kıyımlarına aldırmadan, Müslüman kadının kıyam fitilini ateşlemeliyiz. Hiçbir kadının imtihanına karşı umursamazlık edemeyiz. Irkçılığa ve kötülüğe engel olmalıyız. Müslüman kadınlar olarak iyiliği, erdemi, onuru, adaleti ve kardeşliği taşımalı, yaşamalı, yaymalıyız. İyiliğin ve eşitliğin taşıyıcısı, kötülüğün ve ırkçılığın gidericisi olmalıyız. İnanıyorum ki sevginin ve merhametin egemen olduğu yeni bir geleceğin ışığı Türkiye’den doğacak” şeklinde konuştu.

program.jpg

fatma-toru-2.jpg

HABERE YORUM KAT