1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Felaket tellallığı yapanlara 'Nörüyon hemşerim' deyin"
"Felaket tellallığı yapanlara 'Nörüyon hemşerim' deyin"

"Felaket tellallığı yapanlara 'Nörüyon hemşerim' deyin"

Yıldırım, Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Felaket tellallığı yapanlara hiç kulak asmayın, onlara 'Nörüyon hemşerim' deyin." ifadelerini kullandı.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, dünyada olup bitenlere rağmen Türkiye'nin kalkınmaya ve büyümeye devam ettiğini belirterek, "Bugünlerde ekonomi üzerinden ülkemize vurmaya çalışan belirli odaklar olduğunu görüyoruz. Siz 15 Temmuz'da boyunuzun ölçüsünü aldınız, bu millet size bu alçak Fetoculara, bu alçak bölücülere hak ettiği cevabı verdi mi? Şimdi hiç şüpheniz olmasın Türk ekonomisi her türlü saldırıya karşı, her türlü tezgaha karşı güçlüdür." dedi. 

Yıldırım, Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kayseri'nin emeğin, alınterinin, helal rızık ve helal lokmanın şehri olduğunu söyledi.

Emek üreten insanların kimseye boyun eğmediğini dile getiren Yıldırım, emeği ve alınteriyle geçindiği için her Kayserilinin başının da Erciyes Dağı kadar dik olduğunu kaydetti. Yıldırım, "Bu şehrin bizim gözümüzdeki en büyük özelliği kendi kendine yeterliliğe sahip olmasıdır. Bu şehir iş aleminin doğurduğu topraklarla, şehrine borcunu ödediği bir şehrimizdir." diye konuştu.

Kayserililerin 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı demokrasiye sahip çıktığını vurgulayan Yıldırım, "Demokrasiye 15 Temmuz'da verdiğiniz destek, yazdığınız destanlar bütün Türkiye'ye ün saldı. Demokrasinin, güvenin, istikrarın değerini bilen Kayserililer her seçimde 'ille de istikrar, ille de güven' demiştir." değerlendirmesini yaptı. 

Başbakan Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün memleketi Kayseri'nin kendilerinin de memleketi olduğunu ifade ederek, "AK Parti olarak 2002 yılında ilk hükümeti kurduğumuzda uzun ince bir yolda büyük bir mücadeleye girdik. Geçen 14 yıllık büyük mücadele yürüyüşünde Kayseri her zaman bizimle beraberdi. Size minnet borçluyuz, teşekkür borçluyuz. Bizi asla yalnız bırakmadınız, her zaman öncü oldunuz." ifadesini kullandı. 

Yıldırım, 14 yılda Kayseri'nin ihracatını 5 kat arttırdığına dikkati çekerek, "İşte üreten, ürettiğini ülkenin refahına dönüştüren Kayseri'ye onun için minnetarız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben, "Bugün burada geleceğin Kayserisine yakışan birçok tesisi uğurlu ellerinizle açmış olacağız." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Resmi açılışını yaptığımız 104 eserin maliyeti 1 milyarı geçiyor. Helali hoş olsun Kayseri'ye, hayırlı uğurlu olsun. Bu açılışların içinde hizmet binaları var, spor salonları var, kadın gençlik merkezleri var, ibadethaneler var, okullar var, öğrenci yurtları var. Ayrıca Yeşilhisar, Pınarbaşı, Felahiye ilçelerinde de kazandırdığımız hastaneler var. Bütün bu eserler Kayserimize hayırlı olsun."

- "Kayseri'yi diğer bölgelerden geri bırakmadık"

AK Parti hükümetleri olarak Kayseri'yi 14 yıllık hizmet yarışında asla diğer bölgelerden geri bırakmadıklarını söyleyen Yıldırım, bu süre zarfında 13,5 milyar yatırım yaptıklarını kaydetti.

Yıldırım, şehrin ihracatının 350 milyon dolardan 1,5 milyar doların üzerine çıktığını dile getirerek, 8 hastane, 18 spor tesisi, 51 dere ıslah projesi, 4 binin üzerinde sınıf, 13 bin 500 konutu tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunduklarını anlattı. 

Kayseri'ye iki üniversite kazandırdıklarını ve doğalgazın getirildiği ilk illerin başında Kayseri'nin bulunduğunu belirten Yıldırım, 515 kilometre bölünmüş yol yapılan Kayseri'yi çevre illere bölünmüş yollarla bağladıklarını vurguladı. 

Yıldırım, Kayseri ve iki ilçede hastane yapımlarının sürdüğünü kaydederek, kente hızlı treni de getireceklerini ifade etti.

Yapılan hizmetlerin Kayseri'ye bir lütuf olmadığına işaret eden Yıldırım, Kayserililerin bu hizmetleri hak ettiğini ve hizmetlerin artarak devam edeceğini dile getirdi.

Yıldırım, şunları söyledi:

"Biz bölücü siyaset değil, biz birlik siyaseti, eser siyaseti, hizmet siyaseti yapıyoruz. Dünyadaki olup bitenlere rağmen Türkiye kalkınmaya, büyümeye, dev projeleri birer birer hayata geçirmeye devam ediyor. Bugünlerde ekonomi üzerinden ülkemize vurmaya çalışan belirli odaklar olduğunu görüyoruz. Siz 15 Temmuz'da boyunuzun ölçüsünü aldınız, bu millet size, bu alçak Fetoculara, bu alçak bölücülere hak ettiği cevabı verdi mi? Şimdi hiç şüpheniz olmasın Türk ekonomisi her türlü saldırıya karşı, her türlü tezgaha karşı güçlüdür."

Hükümetin gereken tedbirleri de alacağına dikkati çeken Yıldırım, "Bugünler gelip geçecek ve sizin iktidarınız, AK Parti iktidarı 'Durmak yok, yola devam' diye hizmetlere devam edecektir." dedi.

basbakan-binali-yildirim.jpg

- "Siz istedikten sonra her şey olur"

14 yıldır dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürdüklerini ifade eden Başbakan Yıldırım, "Türkiye'de bir çok reformları yapan partinin adı AK Parti'dir. Değerli kardeşlerim, şimdi en büyük reformu yapmaya hazır mı Kayseri? Başkanlık sistemini, cumhurbaşkanlığı sistemini getirmeye hazır mısınız? İşte Kayseri'ye yakışan da budur. Siz istedikten sonra her şey olur." diye konuştu. 

En büyük güçlerin halk ve Hak olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Hakkın gücüyle, Hakkın yardımıyla, sizlerin sevgisiyle, samimiyetiyle aşamayacağımız engel yoktur. Bize ders vermeye çalışanlar, bize yön vermeye çalışanlar şunu iyi bilmelidir ki bu millet, bu aziz millet gücünü Hak'tan alır, imanından alır. İnşallah bizim derdimiz üretimdir, gelişimdir, kalkınmadır. Bizim gönlümüz millet sevgisiyle, Kayserili hemşehrilerimizin sevgisiyle çarpar.

Erzincan'da Erzincanlıyla, Edirne'de Edirneliyle, Rize'de Rizeliyle, Konya'da Konyalıyla, İzmir'de İzmirliyle, Hakkari'de Hakkariliyle beraber Türkiye'yi şehir şehir, ilçe ilçe, köy köy kalkındırmaya, bölgenin parlayan yıldızı yapmaya emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye'nin ihtiyacı olan yeni anayasamızı da inşallah kısa zamanda sizlerin desteğiyle yapmış olacağız. Bir oldukça beraber oldukça, Türkiye için tek yürek oldukça bizim hızımızı hiç kimse kesemez, hiç kimse önümüze engel çıkaramaz. Felaket tellallığı yapanlara hiç kulak asmayın, onlara 'Nörüyon hemşerim' deyin."

HABERE YORUM KAT