1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Fenerbahçe gözünü 2024'e dikti
Fenerbahçe gözünü 2024'e dikti

Fenerbahçe gözünü 2024'e dikti

Fenerbahçe Kulübü Amatör Şubeler Koordinatörü Fikret Çetinkaya, 2024 Olimpiyatları için çalışmalara şimdiden başladıklarını söyledi.

A+A-

Fenerbahçe Kulübü Amatör Şubeler Koordinatörü Fikret Çetinkaya, 2024 Olimpiyatları için çalışmalara şimdiden başladıklarını söyledi.

Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 Rio Olimpiyatları'nda mücadele veren Türk Milli Takımı kadrosunda 15 sporcuları bulunduğunu, atletizmde Yasmani Copello Escobar ve Ramil Guliyev ile önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, "Bundan sonraki hedefimiz öncelikle 2024 Olimpiyatları'na katılabilecek kapasitede sporcuları takip edip bünyemize katmak ve onları 2024'te milli takım kadrosuna kazandırmaktır." dedi.

Hem Ramil hem de Yasmani'nin final koşacağını bildiklerini ifade eden Çetinkaya, "Biz ikisinden de madalya bekliyorduk. Yarışları, Türkiye Atletizm Federasyonunun davetiyle Rio'da izledim. Kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım da televizyondan takip etti. Ramil ve Yasmani'nin başarıları bizi çok mutlu etti. Başkanımız, döner dönmez sporcuları makamında kabul ederek kutladı. Kendisi amatör branşları çok yakından ve severek takip eder." diye konuştu.

Fikret Çetinkaya, 400 metre engellide bronz madalya kazanan Yasmani ve 200 metrede final koşarak 8. olan Ramil'in yanı sıra, Rio'da mücadele eden tüm sporcularıyla gurur duyduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Devşirme yapılacaksa bu kalitede sporcular yapılmalı. Sporcular vatandaşlığa alınırken, sadece kulüplerde Türk statüsünde yarıştırmak için alınmamalıdır. Sırf kulübe puan kazandırsın, takımı şampiyon yapsın diye devşirme yapılan sporculara karşıyız. Ülkemize final yaptıracak, madalya kazandıracak sporcular, milli takımlarda yarıştırmak için vatandaşlığa geçirilebilir. Rio'dan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığının devşirme sporcu konusunda önemli kriterler getirmesini bekliyoruz. Yoksa bu şekilde kalitesiz devşirmelerle bir netice alınamaz."

Yıldırım'dan olimpiyat direktifleri

Aziz Yıldırım ile olimpiyat sonrası yaptıkları değerlendirme toplantısında, başkanın kendisine verdiği direktifler doğrultusunda tüm amatör şube sorumluları ile bir araya geldiğini belirten Fikret Çetinkaya, şunları söyledi:

"Atletizm, boks, kürek, masa tenisi, yelken ve yüzme branşlarında başkanımızın bundan sonraki hedeflerini ve isteklerini anlattım. Bu doğrultuda bir çalışma ve raporlama yapacağız. Bundan sonraki hedefimiz öncelikle 2024 Olimpiyatları'na katılabilecek kapasitede sporcuları takip edip bünyemize katmak ve onları 2024'te milli takım kadrosuna kazandırmaktır. Tabii ki 2020 Tokyo Olimpiyatları'nı boş geçmeyeceğiz ama öncelikli hedefimiz, yarışmacı takımlardan, Türkiye şampiyonluklarından önce 2024 Olimpiyatları'na sporcu yetiştirmek olacaktır. Çünkü ancak bugünden çalışmaya başlarsak başarılı oluruz. Altyapımızda her branşta 2024'e katılacak kabiliyette sporcularımız mevcut. Bunlara yenilerini ekleyerek 2024 yolunda ilerlemeyi hedefliyoruz. Başkanımız, gerekirse ülke genelinde sporcu eğitim merkezleri açabileceğimizi ve sporcuları buralarda hazırlayabileceğimizi söyledi. Tüm şubelerimiz bu yolda çalışmaya başladı."

"Dopingle gelen başarıyı istemiyoruz." diyen Çetinkaya, "Antrenör ve sporcularımızı her fırsatta uyarıyoruz. Bunun kontrol mekanizması çok zor ama dopingle anılan ve yakalanan sporcuyu kulübümüzden uzaklaştırmak ve ilişiğini kesmekten başka elimizden bir şey gelmez." şeklinde görüşlerini aktardı.

HABERE YORUM KAT