1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'FETÖ'den umduğunu bulamayanlar görevi PKK'ya devretti'
'FETÖ'den umduğunu bulamayanlar görevi PKK'ya devretti'

'FETÖ'den umduğunu bulamayanlar görevi PKK'ya devretti'

Batman Valisi Deniz, "Bu coğrafyada oyun bitmez, bu bizim kaderimiz. Her dönem hainler çıkıyor. FETÖ'den umduğunu bulamayanlar görevi son 15 gündür PKK'ya devretti." dedi.

A+A-

Batman Valisi Ahmet Deniz,  kentte görev yapan basın mensupları ile bir otelde bir araya geldi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesine değinen Deniz, Türkiye'nin o günden bu yana ciddi bir süreçten geçtiğini söyledi.

"Halkın dik duruşunu görmezden geldiler"

Deniz, toplumun tüm kesilerinin o gece meydanlara indiğine işaret ederek, "O gece hepimiz kutsal vatan toprağımızın bir halı gibi altımızdan çekilmeye çalışıldığını hissettik. Onu hisseden her vatandaşımız unvanı, mesleği, cinsiyeti, siyasi görüşü, mezhebi ne olursa olsun hain darbe girişimine karşı tankın, topun, merminin karşısında dik durdu. Basın da hainlerin karşısında dik durdu." ifadelerini kullandı.

"Oyun çok büyük. FETÖ'nün bazı üst akılların, bazı ülkelerin örtülü örgütü olduğunu söylüyorduk ama artık o örtü kalktı açık hale geldi. Bunu batı basınında da görüyoruz. Halkın dik duruşunu görmezden geldiler. Türkiye ne zaman güçlense, ayağına pranga vurmaya çalışanlar oluyor." diyen Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile kalkınma hamlesi yaşadığımız 1990'lı yıllar ne yazık ki PKK'nın zirve yaptığı yıllardır. Kafamızı kaldıramaz olduk, bunlar tesadüf değildir. Son 10-15 yıldır çok mesafe katledildi. GSMH'nın yükselmesi, işsizliğin düşmesi, yurt dışında büyükelçilik sayılarının artması hepsi birilerini rahatsız etti. Arap baharı, Suriye krizi bunlar bu ülkeyi yıkma projesi, bizleri savaşa sokma mücadelesiydi, dahil olmadık."

"Oyun bitmez"

Deniz, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 10 Ağustos günü PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

FETÖ'ye karşı duruşun PKK'ya da gösterilmesi gerektiğine işaret eden Deniz, "Bu coğrafyada oyun bitmez, bu bizim kaderimiz. Her dönem hainler çıkıyor. FETÖ'den umduğunu bulamayanlar görevi son 15 gündür PKK'ya devretti. Diyarbakır'da bir ailenin öldürülmesi hangi vicdana sığar? Bir aylık dik duruşumuzu her türlü terör örgütüne de göstermemiz lazım. Halkın bu oyunu gördüğünü anladıkları için saldırıyorlar." ifadelerini kullandı.

"Silahla kardeşlik, barış, dostluk olmaz"

Vali Deniz, devletin asli görevinin vatandaşlarının güvenliğini sağlamak olduğunu, bunun için de her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.

PKK terör örgütünün çocukları dağa kaçırmasının önüne geçmek için her türlü mücadeleyi sürdüreceklerine dikkati çeken Deniz, "14-15 yaşındaki çocuklarımızı dağa götürüp, cenazeleri geldiği zaman da onların cenazeleri üstünden propaganda yapmak onların amacıdır. Bu hangi vicdana sığar? Dağa götürülmese belki o çocuklar bilim adamları olacaklar." şeklinde konuştu.

Teröristlerin amacı ne kadar terörist öldürülürse o kadar kendilerine taraftar bulmak olduğunu aktaran Deniz, Türkiye'de halkın bu terör örgütlerinin üstesinden geleceğine inandıklarını söyledi.

"DAEŞ'i, PKK'yı kullananlar aynı yerden. Yanlışa 'yanlış' demek zorundayız, kim olursa olsun. İnsanlar artık sorgulamalıdır bir şeyleri. Eskiye nazaran bu ülke çok yol kat etti. Parlamentoda her şey konuşuluyor, tartışılıyor. Kimse silahlı unsurlara güvenerek, 'arkamızda silahlı güç var' diyemez. Aksi taktirde bu millet hesabını sorar. Silahla kardeşlik, barış, dostluk olmaz kardeşim." ifadelerini kullanan Deniz, gençlere uzanmalarını engellemenin görevleri olduğunu vurguladı.

Görevden uzaklaştırmalar

Batman'da FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 505 kamu personeli görevden uzaklaştırıldığını dile getiren Deniz, bu kişilerden 84'ünün tutuklandığını, 82'sinin adli kontrol ile serbest kaldığını aktardı.

Deniz, soruşturmada firar ettiği belirlenen ve Irak'ın Zaho kentinde yakalanarak Türkiye getirilen Batman İl Emniyet Müdürlüğünde görevli 3. sınıf Emniyet Müdürü Ahmet Duran Bitmez tutuklanmasına ilişkin, kente atamasının yapıldığını ancak Batman'a gelmeden önce firar ettiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT