1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ'nün 5 bin kişilik himmet ağı
FETÖ'nün 5 bin kişilik himmet ağı

FETÖ'nün 5 bin kişilik himmet ağı

FETÖ, topladığı himmet paralarını 37 Gülenist kuruluşa gönderiyor. Havuzda toplanan yüklü miktarda paraları örgüt elemanları adına "Abi"ler yurt dışına havale ediyor.

A+A-

Başsavcılığın FETÖ'nün finans ayağına yönelik soruşturmasında, 81 ilde "himmet" ağına katılan 5 bin kişi tespit edildi. Toplanan paranın örgütün "Abi"leri tarafından Bank Asya üzerinden usulsüz bir şekilde yurt dışındaki 37 Gülenist kuruluşa transfer edildiği saptandı. Örgütün ekonomik ayağına darbe operasyonları için hazırlanan dosyalar tüm illere gönderildi.

6 AYLIK RAPORDA 5 BİN KİŞİ VAR
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün "himmet" ayağıyla ilgili önemli tespitlere ulaşıldı. Savcılık talimatıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi tarafından hazırlanan raporlarda, örgütün 2014 yılındaki 6 aylık "himmet" transferine yer verildi. Raporda örgüte bağlı iş adamları, esnaf, ve memurlardan oluşan üyelerinin topladığı paraları "himmet ve bağış" adı altında "Abi"lere teslim ettiği belirtildi.

37 GÜLENİST KURULUŞA TRANSFER
"Abi"lerin topladığı paraları örgütle bağlantılı Bank Asya'ya götürerek, kara para aklama yolu olan 'Şirinler yöntemi'ni kullanarak transfer ettiğine dikkat çekildi. Küçük meblağlara bölünerek ABD ve Kanada başta olmak üzere yurt dışında dernek ve eğitim kuruluşu gibi faaliyet gösteren 37 Gülenist kuruluşa aktarılan paraların havalesinde de usulsüzlük yapıldığı ortaya çıkarıldı.

"KİMLİK" USULSÜZLÜĞÜ
Ankara'da Çukurambar Şubesi başta olmak üzere 81 ilde faaliyet gösteren bankanın diğer şubelerinde yapılan havalelerde kimlik alınmadan işlemlerin yürütüldüğüne vurgu yapıldı. Parayı transfer eden kişinin vatandaşlık numarası ve kimlikteki bilgilerinin kullanılması gereken havalede, yalnızca isim ve soyadı üzerinden işlem yapıldığı kaydedildi. Örgütün, "himmet" transferine katılanları bu yöntemle gizleyerek, deşifre olmasını engellemeye çalıştığı belirtildi.

ANKARA VE İSTANBUL BAŞI ÇEKİYOR
Raporlar üzerinden çalışma yapan başsavcılık 81 ildeki şüphelileri belirleyerek dosyalarını ayırdı. Ankara ve İstanbul'daki dosyalarda yer alan kişi sayısının 2 bin civarında olduğu belirlenirken diğer 79 ile gönderilen soruşturma dosyalarında ise 3 bine yakın şüpheli isminin yer aldığı belirlendi. Bu kişiler arasında örgüt "Abi"lerinin yanı sıra mütevelli heyetinde yer alan isimlerin de bulunduğu öğrenildi. 81 İldeki dosyalar üzerinden yakın zamanda eş zamanlı operasyonların yapılması bekleniyor.

SABAH

HABERE YORUM KAT