1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ'nün sivil imamları aynı günlerde ABD'deymiş
FETÖ'nün sivil imamları aynı günlerde ABD'deymiş

FETÖ'nün sivil imamları aynı günlerde ABD'deymiş

Akıncı Üssü civarında yakalanan "FETÖ'nün sivil imamları" Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek'in Ocak, Mart ve Haziran 2016'da, aynı günlerde ABD'de olduklarını belirlendi.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Akıncı Üssü civarında yakalanan "örgütün sivil imamları" Adil ÖksüzKemal BatmazNurettin Oruç ve Hakan Çiçek'in ocak, mart ve haziranda, aynı günlerde ABD'de olduklarını belirledi.

Başsavcılık, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "darbe mesajı" olarak değerlendirilen haki cübbeyle vaaz verdiği görüntülerin yayınlandığı 21 Mart'ta, Öksüz, Batmaz, Oruç ve Çiçek'in de darbe toplantısı için ABD'de olduklarını tespit etti.

Başsavcılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, darbeye teşebbüs eylemi nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli ile ilgili soruşturma kapsamında, FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz, 12 Aralık 2015 ve 16 Haziran 2016'da 34 SIR 49 plakalı aracıyla 12 defa Ankara'ya geldi.

Öksüz'ün yurt dışı seyahatleri ile ilgili detaylı analiz yapan Başsavcılık, şüphelinin 34 SIR 49 plakalı aracıyla geldiği Ankara'da bazı toplantılar yaptığını ve bu toplantılardan hemen sonra 1-4 Ocak, 17-21 Mart ve 20-24 Haziran'da ABD'de bulunduğu bilgisine ulaştı.

adil-oksuz-kemal-batmaz.jpg

Darbe toplantısı için ABD'ye gitmişler

Başsavcılık, Öksüz ile aynı tarihlerde ABD'ye giden FETÖ'nün "sivil imamları" Batmaz, Oruç ve Çiçek'in de ABD'de değerlendirme toplantılarına katıldıklarını belirledi.

FETÖ'nün 5 "sivil imamı" hakkında hazırlanan yurt dışı giriş çıkış analizi raporlarına göre, Öksüz, Batmaz, Oruç ve Çiçek'in darbe toplantısının yapıldığı değerlendirilen 1- 4 Ocak, 17-21 Mart ve 20-24 Haziran'da ABD'de bulundukları ve şüphelilerin bu seyahatlerde farklı tarihlerde giriş çıkış yaparak tedbir uyguladıkları tespit edildi.

Şüphelilerden Oruç'un yurt dışı seyahatlerinde genellikle Ankara Esenboğa Havalimanı'nı kullanarak Almanya aktarmalı ABD'ye gittiği bilgisine ulaşan Başsavcılık, Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin yurt dışına gidiş gelişleri için de analiz rapor çalışmalarına başladı.

HABERE YORUM KAT