1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ'nün 'VIP dinleme' davası açık yapılacak
FETÖ'nün 'VIP dinleme' davası açık yapılacak

FETÖ'nün 'VIP dinleme' davası açık yapılacak

Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla, 181 kişiyi yargılayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, "kamu güvenliğini" gerekçe göstererek aldığı kapalı duruşma kararını kaldırdı.

A+A-

Siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ile Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 181 kişiyi yargılayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, "kamu güvenliğini" gerekçe göstererek aldığı kapalı duruşma kararını kaldırdı.

Mahkemenin, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, "Genel ahlakın veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hallerde, duruşmanın bir kısmının veya tamamının kapalı yapılmasına mahkemece karar verilebilir" hükmünü içeren 182. maddesi uyarınca aldığı karar doğrultusunda, duruşmalara yalnızca sanıklar, mağdurlar, müştekiler ve avukatları katılabiliyordu.

Edinilen bilgiye göre mahkeme, davanın dünkü celsesinde, "sanık avukatlarının taleplerini ve bu aşamaya kadar alınan sanık savunmalarını" göz önünde bulundurarak, davanın kapalı yapılması ara kararını kaldırdı. Davanın sonraki celsesinden itibaren duruşma herkese açık olacak.

Aldığı ara kararlara göre mahkeme, sanıklar hakkında FETÖ/PDY veya usulsüz dinlemelere ilişkin soruşturma bulunup bulunmadığını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından soracak.

Ayrıca başsavcılıktan, FETÖ/PDY üyelerinin haberleşmede kullandığı ByLock programına ilişkin alınan rapor varsa gönderilmesi istenilecek.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve ABD'de olduğu bildirilen sanık Bedri Ünal'ın Interpol vasıtasıyla uluslararası düzeyde aranması için "kırmızı bülten" formu düzenlenerek, Adalet Bakanlığı Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne gönderilecek.

HABERE YORUM KAT