1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ/PDY'nin 'darbeye teşebbüs' davasında ikinci duruşma
FETÖ/PDY'nin 'darbeye teşebbüs' davasında ikinci duruşma

FETÖ/PDY'nin 'darbeye teşebbüs' davasında ikinci duruşma

Firari sanık Fetullah Gülen ile 44 polisin "FETÖ/PDY yöneticisi ve üyesi olmak" ile "darbeye teşebbüs" suçlarından yargılandıkları davanın ikinci duruşması başladı.

A+A-

Takipsizlikle sonuçlanan 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları, kurgulanmış soruşturmalar kapsamında bazı polisler ve bir hakimi dinledikleri iddiasıyla, firari sanık Fetullah Gülen ve 44 polisin "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) yönetici ve üyesi olmak" ile "darbeye teşebbüs" suçlarından yargılandıkları davanın ikinci duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, aralarında eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı ve eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kalender'in de olduğu 9 tutuklu, 3 başka suçtan tutuklu ve 17 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı. Duruşmada, bazı müştekileri ise avukatları temsil etti.

Duruşmada, 18 Mayıs'taki ilk duruşmada bazı sanık avukatlarının usule ilişkin itirazları olduğu ve sanıklar aleyhine tutum takındığı iddiasıyla mahkeme heyetinin reddine karar verilmesini istedikleri hatırlatılarak, bu talebin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiği bildirildi.

Söz alan bazı tutuklu sanık avukatları, mahkeme heyetinin tek duruşma günü verdiğine dikkati çekerek, zamanın kullanılabilmesi için öncelikle tahliye taleplerinin alınıp daha sonra iddianamenin okunmasına geçilmesini istedi.

Mahkeme heyeti de, iddianamenin okunmasına başlanacağını belirterek, bir bölüm okunduktan sonra taleplerin alınacağını bildirdi. Duruşmada, iddianame okunuyor.

İddianamede, Gülen ile Ardıç, Çakallı ve Kalender, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", diğer şüpheliler "silahlı terör örgütü üyeliği"yle suçlanıyor.

HABERE YORUM KAT