1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Fetret yaşatılmasına izin vermeyeceğiz"
"Fetret yaşatılmasına izin vermeyeceğiz"

"Fetret yaşatılmasına izin vermeyeceğiz"

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, "Yapmamız gereken, ecdadın tutunduğu dallara ecdadın kök saldığı topraklara tekrar tutunmamız ve o kökleri tekrar ihya etmemiz." dedi. 

A+A-

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bursa Temsilciliği'nin  açılış törenine katılan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Osmanlı devleti kurulduktan 100 yıl sonra bir fetret dönemi çıkarılmaya çalışıldığını hatırlattı.

Başbakanlığı devraldığı kongrede bu tarihi anlatıp böyle bir fetret çıkartmaya çalışacaklara karşı hep beraber omuz omuza yürümeleri gerektiğini söylediğini anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"İşte bugün 15 Temmuz'da da benzer bir fetreti bu ülkeye yaşatmak isteyenler çıktı. Görünüşte dini argümanlar kullanarak dini istismar eden bu güruhlar bir taraftan, aynen o eski dönemde Torlak Kemal ve diğerlerinin yaptığı gibi bu devleti parçalamak isteyen PKK, DEAŞ ve diğer niceleri... Aynı saldırılarla karşı karşıyayız. Yapmamız gereken, ecdadın tutunduğu dallara ecdadın kök saldığı topraklara tekrar tutunmamız ve o kökleri tekrar ihya etmemiz. Bugün birlik düşüncesini hakim kılmalıyız. Parçalamak isteyenlere karşı kardeşlik bilincini hakim kılmalıyız. Hedefimiz, küçük hesap yaparak büyük bir yola çıkmış Osmanlı devletini parçalamak isteyenlere karşı, büyük davaların sözcüsü olmaktır. O fetret döneminde Çelebi Mehmet Han ve çevresindekilerin gösterdiği fedakarlıklar olmamış olsaydı bugün bu topraklarda cihan devletinin varisleri ve onurlu bir cumhuriyetin vatandaşları olarak yaşama imkanımız olmayacaktı. Şimdi de bugün burada bu güzel mekanda bunları hatırlıyor ve yad ediyorsak bunda 15 Temmuz gecesi şehit düşen kardeşlerimizin, Hakkari Çukurca'da bölücülere karşı şehit düşen aziz kahramanlarımızın büyük payı ve hisseleri var."

- "Fetret yaşatılmasına izin vermeyeceğiz" 

Türkiye'de tekrar bir fetret yaşatılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Davutoğlu, "Devletimizin bekasını ve milletimizin huzurunu teminat altına almak için siyaset ve devlet bilincimizi millet irfanıyla bütünleştirmemiz ve hangi suretle olursa olsun ve hangi kılıkta gelirse gelsin bu milleti kardeş kavgasına sevk etmek, bu devleti parçalamak isteyenlere karşı omuz omuza durmamız gerekir." ifadelerini kullandı. 

Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek, şunları kaydetti: 

 "15 Temmuz'da Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla hep beraber 78 milyon, ülkenin her köşesinde karanlık zannedilen bir geceyi aydınlık bir güne çevirmişse işte bu milletin ruhuna, zihnine zerk edilmiş olan bu derin bilinç sayesindedir. O gün millet görünüşte örgütlü değildi. AK Parti'nin, sivil toplum kuruluşlarının grupları vardı ama o akşam 20.30-21.00 itibarıyla bakıldığında herkes günlük hayatını yaşıyordu. Ama bir his 22.30-23.00 civarında 'Bu millet tehlike altında, bu millet fetrete götürülmek isteniyor.' denilen bir his, herkesin gönlünde uyanıp daha Cumhurbaşkanımızın çağrısı olmadan dahi sokaklara, meydanlara çıkmışsa ta 600 yıl önce yaşanan o fetret dönemindeki bilincin bu döneme yansımasının bir sonucudur. İzin vermeyeceğiz, ne olursa olsun bir daha bu topraklarda fetret yaşatılmasına izin vermeyeceğiz."   

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti en az bin yıllık Osmanlı'nın devamıdır. Dolayısıyla Konya, Bursa, Edirne, İstanbul, Ankara sürekliliğini anlayamayanlar bizim devlet bilincimizi de millet olma iddiamızı da anlayamazlar.'' dedi.

Davutoğlu,  Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Bilgiden Bilince Üniversite Vizyonumuz" başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, bazı şehirlerin özel olduğunu belirterek, "Bir medeniyetin, bir kültürün, bir hikmet ve irfan birikiminin merkezi olmuştur, bu şehirlerde bulunmak başkadır. Bu şehirlerde yaşamak başkadır, hele hele o şehirlerde ilim tahsil etmek bambaşkadır. İşte Bursa öyle güzel bir şehir. Bursa'da bulunmak, yaşamak, sokaklarında dolaşmak her yönüyle baktığınızda her bakımıyla sizi büyüleyen sizi kucaklayan bir şehir.'' ifadesini kullandı.

Bursa'ya ilk geldiğinde verdiği bir konferansta Bursa'ya ulu şehir dediğini hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Tek bir yönüyle değil, her yönüyle ulu şehir. Uludağ'ın eteğinde dağ gibi duran bir şehir. Ulu bir caminin atmosferinde o Ulu Cami'nin temsil ettiği bütün değerleri barından bir şehir. Hiç mübalağa etmeden söylüyorum, Rabbim birçok özel mekanda bulunmayı nasip etti. Mescid'i Aksa'da, Mescid'i Nebevi'de, Kabe-i Muazzama'da, Emevi Camisi'nde ve daha nicelerinde. Emin olun Bursa'da Ulu Cami'de hep Medine kokusu aldım. Sanki bir ruh oradan o diyarlardan buraya göç etmiş, gelmiş Ulu Cami'yi Mescid'i Nebevi kokusuyla beslemiş. Diyarbakır'da da hissetmiştim, Ulu Cami'de.''

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, tarihini anlamanın önemine değinen Ahmet Davutoğlu, ''Devletimiz konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış bir devlet değildir, birilerinin iddia ettiği gibi bütün iddiası böyle bir coğrafya ile sınırlamak zorunda kalmış izole bir devlet de değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti en az bin yıllık Osmanlı'nın devamıdır. Dolayısıyla Konya, Bursa, Edirne, İstanbul, Ankara sürekliliğini anlayamayanlar bizim devlet bilincimizi de millet olmamızı da anlayamazlar." değerlendirmesinde bulundu.

Üniversite ziyareti öncesi Bursa Ulu Cami'de cuma namazı kılan, camiden yemek yiyeceği mekana yürüyerek giden Davutoğlu, sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla selamlaştı.

Bazı vatandaşlar Davutoğlu ile öz çekim yapmak isterken, bazıları da sarıldı. Bir vatandaşın getirdiği papağan, Davutoğlu'nun omuzuna kondu. Zor anlar yaşayan Ahmet Davutoğlu, bu şekilde vatandaşları kırmayarak, fotoğraf çektirdi. 

 

HABERE YORUM KAT