1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Filipinler'de kaçırılan öğretmen
Filipinler'de kaçırılan öğretmen

Filipinler'de kaçırılan öğretmen

Ebu Seyyaf örgütü, kaçırdığı öğretmeni infaz etmekle tehdit etti

A+A-

ZAMBOANGA (AA) - Filipinler'in güneyinde, terör örgütü Ebu Seyyaf, kaçırdıkları ortaokul öğretmenini öldürmekle tehdit etti.

Yerel televizyon kanalında yayınlanan videoda, rehine öğretmen, Sulu eyaleti yetkililerinden, Ebu Seyyaf'a 24 Ağustos'a kadar 21 bin 530 dolar fidye ödeyerek kendisini kurtarmaları çağrısında bulundu.

Videoda, genç öğretmenin, "Ben Patrick James Almodovar, Vali Totoh Tan, Belediye Başkanı Kerkar Tan ve akrabalarım, kurtulmama yardımcı olmanız için size yalvarıyorum. Beni kaçıranlar bir milyon peso (21 bin 530 dolar) fidye istiyor. Eğer istediklerini almazlarsa, beni 24 Ağustos'ta saat tam 14.00'de infaz edecekler." ifadelerini kullandı.

Yetkililer, videoyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Batı Mindanao Kuvvetleri Sözcüsü Binbaşı Filemon Tan, ülkenin güneyindeki Sulu eyaletinin Patikul kentinin Liang köyünde 5 silahlı kişinin bir öğretmeni kaçırdığını açıklamıştı.

Tan, öğretmeni kaçıran kişilerden 2'sinin kimliğinin tespit edildiğini belirtmişti.

Ebu Seyyaf militanları geçen ay da Patikul yakınlarında bir köyde, bir telekomünikasyon teknisyenini, hamile eşini ve arkadaşlarını kaçırmıştı.

Öğretmenin kaçırılması ile terör örgütü tarafından rehin alınan kişilerin sayısının 18'e çıktığı tahmin ediliyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, geçen hafta orduya Ebu Seyyaf'ı "bitirme" emri vermişti. Duterte, göreve ilk geldiğinde terör eylemlerinde bulunmadıkları sürece örgüt ile müzakere edilebileceğini açıklamıştı.

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren terör örgütü Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak amacıyla Filipinler'in güneyinde şiddete başvuruyor.

 

HABERE YORUM KAT