1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistililerden Abbas'a Peres tepkisi
Filistililerden Abbas'a Peres tepkisi

Filistililerden Abbas'a Peres tepkisi

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın, eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in cenaze törenine katılma kararı alması Filistinliler tarafından tepkiyle karşılandı.

A+A-

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres için taziye mesajı yayınlaması ve işgal altındaki Kudüs’te düzenlenecekcenaze törenine katılma kararı alması Filistin’de tartışmalara yol açtı.

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yayınladığı taziye mesajında, eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in ölümünden dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu ifade etti.

Abbas mesajında, Peres’in, 1994’te Filistin ile İsrail arasında imzalanan Oslo Barış Antlaşması’ndan hayatının son anlarına kadar Ortadoğu’da “barışı tesis etmek için çabaladığını” vurguladı.

''Abbas'ın törene katılması Filistin halkının acısını hafife almaktır''

Abbas’ın Peres için yarın Batı Kudüs’te düzenlenecek cenaze törenine katılma kararı alması ve taziye mesajı yayınlaması, Filistin halkı ve Filistinli direniş grupları tarafından tepkiyle karşılandı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri, yaptığı açıklamada, “Abbas’ın Peres’in cenaze törenine katılması şehitlerimizin ve Filistin halkının yaşadığı acıların hafife alınması anlamına geliyor. Filistin halkı, Gana ve başka soykırımlara imza atan Peres’in ölümünden büyük bir memnuniyet duymaktadır.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT