1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistin Çekya'nın 'Kudüs' kararını memnuniyetle karşıladı
Filistin Çekya'nın 'Kudüs' kararını memnuniyetle karşıladı

Filistin Çekya'nın 'Kudüs' kararını memnuniyetle karşıladı

Filistin, Çekya'nın Kudüs'ü "Filistin ve İsrail devletlerinin gelecekteki başkenti" olarak tanımasını memnuniyetle karşıladı.

A+A-

Filistin hükümeti, Çekya'nın Kudüs'ü "Filistin ve İsrail devletlerinin gelecekteki başkenti" olarak tanımasını memnuniyetle karşıladı.

Hükümet sözcüsü Yusuf el-Mahmud, Çekya'nın bu meseledeki tutumunu "haktan yana" olarak nitelendirerek, "Çekya bu tutumuyla İsrail işgalini reddettiğini vurguluyor, işgal altındaki Doğu Kudüs'teki tüm işgal projelerine ve planlarına karşı çıkıyor" dedi.

Çekya'nın uluslararası meşru kararlarla uyumlu bir karar verdiğini ve işgale karşı haktan yana sorumlu bir tutum sergilediğini ifade eden Mahmud, İsrail'in Kudüs'e ilişkin elde etmeye çalıştığı statünün, uluslararası olarak tanınmadığına dikkati çekti.

Çekya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çekya'nın 'Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelerin yanı sıra ve AB'nin Dış İşler Konseyi kararlarına binaen Kudüs'ü, İsrail ve Filistin'in gelecekteki başkenti olarak tanıdığı, Çekya Büyükelçiliği de dahil yabancı büyükelçiliklerin çoğunun merkezinin halihazırda Tel Aviv olduğu kaydedilmişti.

HABERE YORUM KAT