1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistinlilere ait 7 beldenin girişi kapatıldı
Filistinlilere ait 7 beldenin girişi kapatıldı

Filistinlilere ait 7 beldenin girişi kapatıldı

İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait 7 beldenin girişini toprak set ve beton bariyerlerle kapattı.

A+A-

İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinlilere ait 7 beldenin girişini Yahudi yerleşimcilerinin araçlarına taş atıldığı gerekçesiyle toprak set ve beton bariyerlerle kapattı.

İsrail ordusuna ait iş makineleri dün sabahtan bu yana, Nablus'un güneyinde bulunan Odla, Burin, Aynabus, Havaa, Avarta, Za'atara ve Beyta beldelerinin girişini, Yahudi yerleşimcilerin araçlarına taş ve molotofkokteyl atıldığı gerekçesiyle toprak set ve beton bariyerlerle kapattı.

"Beldenin girişini kapatmak ticareti felç eder"

Beyta Belde Başkanı Vasıf Mualla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail bazı gençlerin Yahudi yerleşimcilerin araçlarına taş ve molotofkokteyl attığı gerekçesiyle burada yaşayan 50 bin kişiyi beldenin girişini kapatarak cezalandırıyor. İşlerine gitmek için uzun yolculuklar yapmak zorunda kalan memurları ve tüccarlara engel olur." dedi.

"Bölgenin güvenliğinden İsrail güçleri sorumlu eğer taş atanları tespit edemiyorsa buradaki tüm insanları cezalandırmak mantıksız." diyen Mualla, "İşgalciler buranın ekonomisine zarar vermek ve sakinlerini zora sokmak istiyor. Beyta'da sebze pazarı var. Batı Şeria'nın her yerinden tüccarlar geliyor. Beldenin girişini kapatmak ticareti felç eder. Bu ilk defa olmuyor. Bu ay aynı bahaneyle girişi 9 gün üst üste kapattılar." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT