1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fırat’ın batısında tehlikeli plan
Fırat’ın batısında tehlikeli plan

Fırat’ın batısında tehlikeli plan

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin başlattığı Rakka Operasyonu şekil değiştirdi. Koalisyonun destelediği saldırılarda, güvenli bölge olarak planlanan alan PYD kontrolünde girebilir.

A+A-

ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) geçen hafta Rakka’nın Şeyh İsa köyünde başlattığı saldırıda onlarca mensubunu kaybetmesinin ardından buradaki saldırılarını durdurdu ve güvenli bölge için düşünülen Münbiç bölgesine yöneldi.

ARAP GRUP VURGUSU

PYD’nin Rakka’daki DAEŞ güçleri yerine Fırat’ın batısına yönelerek hakimiyetindeki Afrin ve Kobani (Ayn el-Arab) arasındaki alanı DAEŞ ve muhaliflerden alarak coğrafi bütünleşmesini sağlamak istiyor. Münbiç saldırıları için terör örgütü DAEŞ’in bu hat vasıtası ise Türkiye ve Avrupa’ya uzanmasının engellenmek istendiği gerekçesi kullanılıyor. PYD’nin Fırat’ın batısında ilerlemesi ise ABD’nin hava desteğine bağlı. PYD, ABD’nin hava desteğiyle Ocak 2015’te Türkiye sınırı boyunca Kobani’yi ele geçirmiş, mayısta da Tel Abyad’ı DAEŞ’ten almıştı. Hedefine erişebilmesi halinde örgütün Suriye’nin kuzeydoğu sınırından başlayarak Türkiye sınırı boyunca ilerleyen hakimiyet kuşağı, Halep-Türkiye bağlantısını da keserek, Reyhanlı ilçesinin karşısına ulaşacak. Amerikalı bir askeri yetkili, Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç kentini DAEŞ’in elinden almak üzere yürütülen operasyonlara Suriye Arap Koalisyonu’nun öncülük ettiğini, DAEŞ yenilgiye uğratıldığında şehre PKK’nın uzantısı YPG’nin değil, Arap grupların gireceğini söyledi. SDG’nin yüzde doksanı PYD’nin silahlı kanadı YPG’den oluşuyor.  Suriye Gözlemevi sorumlusu Rami Abdulrahman Münbiç için “Operasyon kısaca bir YPG operasyonu, savaşanların çoğu YPG’den” demişti.

firat’in-batisinda-tehlikeli-plan.jpg

ERDOĞAN: TAKİP EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD destekli Münbiç operasyonunu YPG’nin daha çok lojistik bir güç teşkil edeceğini belirterek sürecin takip edildiğini vurguladı. Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ile ortak basın toplantısında, bir gazetecinin, ABD destekli “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Münbiç’e yönelik operasyona başladığı yönünde haberlerin olduğunu belirtmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Benim şu ana kadar edindiğim bilgi ve Sayın Obama, askeri yetkililerle yaptığımız görüşmeler, istihbarat örgütlerimizle yaptığımız görüşmelerde, bu söylenen ve sizin de sorduğunuz bilgiler, doğru bilgiler değil. Bir defa şu anda Suriye Demokratik Güçleri olarak ifade edilen bu güçlerin içerisinde yaklaşık 450 kadar YPG var, bunun dışında 2 bin 500 civarında Araplardan var. Toplamda yaklaşık 3 bin kişi bu operasyonun içinde yer alıyor. Söylenen de şudur: ‘YPG, Münbiç’te daha çok lojistik bir güç teşkil edecek, asıl gücü Araplar oluşturacak.’ Söylenen bize bu olmuştur. Biz bu süreç içerisinde de ne yapıldığını, ne edildiğini zaten kendi istihbarat ağımızla ve komuta kademeleriyle takip ediyoruz, göreceğiz.” şeklinde konuştu.  

STAR

HABERE YORUM KAT