1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransa 'Jungle'ın kuzeyini tamamen dağıtacak
Fransa 'Jungle'ın kuzeyini tamamen dağıtacak

Fransa 'Jungle'ın kuzeyini tamamen dağıtacak

Fransa'da Calais Belediye Başkanı Bouchart, "İçişleri Bakanlığıyla yaptığımız son görüşmelerde aldığımız karara göre sığınmacı kampının (Jungle) kuzey bölgesi çok yakında tamamen dağıtılacak" dedi.

A+A-

Fransa'nın kuzeyinde "Jungle" olarak adlandırılan sığınmacı kampınının bulunduğu Calais kentinin Belediye Başkanı Natacha Bouchart, kampın kuzey kısmının yakın zamanda tamamen dağıtılacağını duyurdu.

Bouchart, yaptığı yazılı açıklamada, "Jungle"ın güney kısmının daha önce boşaltıldığını hatırlattı.

Calais halkının ve ekonomisinin sığınmacı kampından olumsuz etkilendiğini savunan Bouchart, "İçişleri Bakanlığıyla yaptığımız son görüşmelerde aldığımız karara göre sığınmacı kampının kuzey bölgesi çok yakında tamamen dağıtılacak." ifadesini kullandı.

Bouchart, tahliye işlemlerinin acilen gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Güvenlik güçleri müdahalesiyle kentteki "Jungle"ın güney bölgesi 4 ay önce tahliye edilmiş, burada yaşayan sığınmacıların çoğunluğu kampın kuzeyine yerleşmişti.

Calais Valiliğinin verilerine göre, kentte çoğu Eritre, Afganistan, Suriye ve Irak’tan gelen 4 bin 500 sığınmacı yaşıyor. Yardım kuruluşlarına göre, bu sayının gelecek yeni sığınmacılarla 7 bini aşması bekleniyor.

İngiltere’ye geçmeye çalışan sığınmacılar için Calais kenti önemli bir geçiş noktası özelliği taşıyor. Buradaki sığınmacı kamplarının durumu ise insan hakları derneklerinin sert tepkisine yol açıyor.

HABERE YORUM KAT