1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. G7 Zirvesi’nde Trump, Kanada Başbakanı ile görüştü
G7 Zirvesi’nde Trump, Kanada Başbakanı ile görüştü

G7 Zirvesi’nde Trump, Kanada Başbakanı ile görüştü

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 7 ülkenin liderlerinin bir araya geldiği G7 Zirvesi, Kanada'nın Quebec şehrinde dün başladı.

A+A-

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 7 ülkenin liderlerinin bir araya geldiği G7 Zirvesi, Kanada'nın Quebec şehrinde dün başladı. ABD Başkanı Donald Trump, zirve kapsamında Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya geldi.

Zirvenin ilk gününde liderler geleneksel aile fotoğrafı çektirdikten sonra kısa görüşmeler gerçekleştirdi. ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau bir araya geldi. Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de ayaküstü sohbet etti. Macron ile görüşmesinden sonra Trump, "İlişkimiz çok iyi ama ticaret konusunda bazı problemler yaşadık. ABD, AB ülkelerine devasa ticaret açığı üzerinde çalışıyoruz. Olumlu şeyler olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Macron ise, "Bazen ayrı düşündüğümüz şeyler oluyor ancak ortak endişelere ve değerlere sahip olduğumuzun farkındayız" şeklinde konuştu.

Kanada Başbakanı Trudeau ile ikili görüşmesinde ise Trump şaka yaparak, "Justin tüm tarifeleri, Kanada ve ABD arasındaki tüm ticari engelleri kesmeyi kabul etti. Bu yüzden çok mutluyum" dedi. Trump, "İlişkimiz çok iyi. Gümrük vergilerini düşürmek ve ülkelerimiz için adil bir noktaya getirmek için çalışıyoruz. Çok yol katettik, nasıl devam edeceğini göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Toplantıda ele alınan konular arasında ABD'nin ithal çelik ve alüminyum ürünlerine ek gümrük vergisi kararı, Paris İklim Anlaşması ve İran ile yapılan nükleer anlaşmanın da yer aldığı belirtiliyor.

İHA

HABERE YORUM KAT