1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gaziantep Bulgur Festivali
Gaziantep Bulgur Festivali

Gaziantep Bulgur Festivali

A+A-

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Bulgurun geleneksel fakir fukara yemeğinden alıp Gaziantep sayesinde dünya mutfağının çok önemli bir bileşeni olmasını sağlamak hakikaten büyük bir başarı, büyük bir yaratıcılık gerekiyor. Bundan büyük bir mutluluk olabilir mi" dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen "Bulgur Festivali" yapılan tören ile başladı.

Botanik Bahçesi yanındaki alandaki törende konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, Gaziantep'in Türkiye'de dönüşümün başladığı yer olduğunu, bir çok alanda kentin yenilikçi ve lider durumunda bulunduğunu söyledi.

Şehrin UNESCO tarafından tescillenerek "Gastronomi Şehri" unvanına layık görüldüğü hatırlatan Şimşek, bu başarının beraberinde bir çok yeniliği getirdiğini belirtti. Şimşek, hükumetin bölge kültürüne ve turizmine büyük önem verdiğini aktararak halkı değerlere sahip çıkmaya davet etti.

- "Normal günde kimse tutamaz burayı"

Türkiye'nin çevresinde yaşanan ciddi sıkıntılara rağmen ülkenin ayakta durmasının büyük başarı olduğunu vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Burası dünya gastronomi başkentlerinden biridir. Çevremizde bir çok sıkıntılar var. Hemen yanı başımızda insanlık trajedisi ve insanlık ayıbı var. Bütün bunlara rağmen eğer bir şehir pozitif bu tür çalışmalarla gündeme gelebiliyorsa, Türkiye ve dünya ekranına bu türden yenilikçi güzel çalışmalarla gündeme geliyorsa, normal günde kimse tutamaz burayı. Gaziantep sadece Güneydoğu'nun ve Türkiye'nin değil dünyanın en rekabetçi ve yenilikçi en gelişmeye açık şehirlerin başında geliyor. Bu bizim en güçlü yanımızdır. Ortadoğuda şuanda cazibe merkezi konumundadır. Farklı türden ırktan insanların bir araya gelip birlikte çalıştığı, ürettiği bir şehirdir. O açıdan Türkiye'nin geleceği parlak çünkü Gaziantep gibi yeni büyüme motorları inovasyon merkezleri var. Onun için asla ve asla yalnız olup bitenlere bakıp çekimser olmayalım. Allah'ın izni ile sorunların hepsi aşılır."

Türkiye'de güçlü bir hükumetin var olduğunu, buna bağlı olarak ciddi bir parlamento çoğunluğunun bulunduğunu kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:

"Bir reform yol haritamız var. Çok kapsamlı bir reform programımız var. Artık az konuşup Gaziantep'in yaptığı gibi çok şey üretmenin hakikaten ülkemizi daha ileriye taşımanın hızla koşmanın dönemindeyiz. Onun için ümitvar olalım, bu hakikaten katma değeri yüksek bir etkinliktir. Bu festivalde bunun bir parçasıdır. Bulgurun geleneksel fakir fukara yemeğinden alıp Gaziantep sayesinde dünya mutfağının çok önemli bir bileşeni olmasını sağlamak hakikaten büyük bir başarı büyük bir yaratıcılık gerekiyor. Bundan büyük bir mutluluk olabilir mi." 

- "Elimizde büyük bir hazine var"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de kentin yemek kültürüne değinerek bölgede yetiştirilen hububatlardan örnekler verdi.

Bölgede yetişen her ürünün insanlığın ilk yiyeceği olduğunu anlatan Şahin, şunları söyledi:

"Neden burası önemli, neden bulgur önemli çünkü bu tabiat ve bu doğa bize bu güzelliği veriyor. Özellikle Barak Ovası üzerinden bir güneş yükseliyor, Avanos Dağlarına kadar bu güneş bereketli hilale dönüşüyor. Elimizde büyük bir hazine var. Belki altınımız, elmasımız yok ama en önemli bu kültürel mirasa sahip çıkan insanımız var. Özellikle kentler yarışında iddialıyız. Artık kalkınma yerelde başlıyor. Onun için bulgurun ne kadar sağlıklı olduğunu siz düşünün. Bu bulgurun daha iyi bir şekilde dünyaya tanıtmak için daha güzel işlere imza atmamız gerekiyor. Bugün hepimiz obeziteden şikayet ediyoruz. İlacı ne peki tabii ki bulgur."

- Stratejik ürün

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise bulgurun insan sağlı açısından önemine vurgu yaptı. Türkiye'de bulgurun ilk defa büyük bir festival ile tanıtıldığına dikkati çeken Tiryakioğlu, "Bulgur gizem dolu ve mucize bir üründür. Anadolu'nun en doğal ve kutsal yiyeceği olan bulgurun 4 bin yıllık geçmişi vardır. Doğduğu yerde Mezopotamyadır. Bulgurun adı tüm dillerde aynıdır. Bulgur protein ve vitamin deposu olarak stratejik bir üründür. Eskiden geleneksel bir üründü şimdi ise evrensel bir ürün olmuştur. Bulgurun kutsal kitaplarda adı geçiyor o yüzden olsa gerek insanlar arasında duygusal bir bağı olduğu söylenir."

Konuşmaların ardından Şimşek ve beraberindekiler alanda kurulan dev kazanın başına geçerek hedik (buğdayın kaynatılmasıyla elde edilen iri taneli bulgur) yemeğinin pişeceği kazanın ateşini yaktı ve 101 bulgur yemeği sergisini gezdi.

Burada bazı yemeklerden tadan Şimşek, stant açan firmalara hayırlı işler temennisinde bulundu. 

İki gün sürecek olan festivalde çeşitli yarışmalar, eğlence programları ve konserler düzenlenecek.

HABERE YORUM KAT