1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gecenin karanlığında tütün kırıyorlar
Gecenin karanlığında tütün kırıyorlar

Gecenin karanlığında tütün kırıyorlar

A+A-

Aydın'ın Karacasu ilçesinde kimi evde kimi de tarlada sahur yapan kadınlar gece yarısından sonra başladıkları zorlu mesaide tütün kırarak günlük 50-60 lira gelir elde ediyor.

Güzelbeyli Mahallesi'nde saatler gece 02.00'ı gösterdiğinde kadınlar için zorlu ve uykusuz mesai süreci başlıyor. 

Kimi eşi ve çocuklarıyla kendi evinde kimi de çantasına koyduğu erzakla tarlaya gelip sahur yapan kadınlar, başlarına taktıkları madenci fenerlerinin aydınlattığı yoldan tarlaya girerek tütün kırmaya başlıyor.

Güneşin doğuşunu tarlada karşılayan kadınlardan 3 çocuk annesi Fatma Aymak, çocukluğunun tütün tarlalarında geçtiğini belirterek, "Kendimi bildim bileli bu işin içindeyim. Hatta tarlada dünyaya geldim diyebilirim. Çocukluğumdan beri tütün kırma işini yapıyorum." dedi.

Yaptıkları işin zor olduğunun farkında olduğunu anlatan Aymak, "Oruçlu olunca daha da zor geçiyor. Ama Allah sabrını da veriyor. Sıcaklıkların da artmasıyla zorluk daha da artıyor. Geçim kaynağımız bu. Bundan başka bir işimiz yok." ifadesini kullandı.

"Bir kadın olarak gece çalışmak çok zor" diyen Aymak, "Uykusuzluk oluyor bazen. Çalışırken aklım çocuklarda oluyor. Bu saatte çocuklarımın yanında uyumak isterdim ama ekmek parası mecbur çalışıyoruz."şeklinde konuştu.

Aymak, tütün kırmanın da kendine göre özel bazı teknikleri olduğuna dikkati çekerek önce tütünleri tek tek kırdıklarını ardından bunları uzun bir şişe dizdiklerini aktardı.

Gece karanlığında başlarına taktıkları ışıkların kendilerine çok yardımcı olduğunu adeta bir madenci gibi çalıştıklarını ifade eden Aymak, "Ellerimiz acıyor. Tütün aralarında dikenler oluyor ve bazen elimize batıyor. Tarlada gece 2'de başladığımız mesaiyi sabah 8'de bitiriyoruz. Daha sonra da kırdığımız ürünlerin kuruması için sergiye diziyoruz. İşimiz tam anlamıyla sabah 11 gibi bitiyor." dedi.

İşçilerden 37 yaşındaki Sevilay Bulut ise gece çalışmanın gündüze göre çok daha zor olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Tek geçim kaynağımız bu olduğu için bu şekilde çalışmaya mecburuz. Bayan, erkek fark etmiyor çalışmak gerekiyor. Hiç kimseye muhtaç olmadan kendi alın terimizle kazanıyoruz. Ellerimiz çoğunlukla yıpranıyor. Güzel işlerde çalışanların elleri tertemiz olur ama ne yazık ki bizim işlerde adeta ellerimiz nasır tutuyor. Yani öyle ojeli ellerle gelip tarlada çalışılmaz."

Karacasu Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç ise önceki yıllarda ilçede tütünden elde edilen gelirin daha fazla olduğunu, son zamanlarda çiftçilerin alternatif ürünlere yönelmesinden dolayı 120 bin olan tütün üretiminin 50 binlere düştüğünü belirtti.

Sevinç, tütün kırma işinin zor bir uğraş olduğunu, tarlada çalışan kadınların sadece işçi değil birer sanatkar olarak nitelendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT