1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gelin mazlumlara sahip çıkalım
Gelin mazlumlara sahip çıkalım

Gelin mazlumlara sahip çıkalım

Suriye’deki soykırımın başladığı ilk günden bu yana mazlumların yanında olmaya gayret ettiklerini söyleyen Umut Çimen, yeni başlattıkları Çadırkent ve Kardeş Aile Projeleri ile yardıma muhtaç insanların yaralarını sardıklarını söyledi.

A+A-

Zulmün başladığı günden bu yana Suriyeli mazlumların yanında olduklarını ifade eden AYDER Anadolu İnsani Yardım Derneği Basın Koordinatörü Umut Çimen, “2011 yılı Mart ayında başlayan çocuk, kadın, yaşlı demeden katledildiği ve ilerleyen dönemlerde dünyanın küçük büyük devletlerinin dahil olduğu Suriye zulmü devam ediyor. Dün Afganistan’da, Çeçenistan’da, Bosna’da, Filistin’de, Keşmir’de mazlumları katledenler bugün yine aynı şevk ve hevesle Suriye’yi kana bulayarak katliamlara imza atıyorlar. Bizlerde AYDER Anadolu İnsani Yardım Derneği olarak, zulmün başladığı günden bu yana daima mazlum kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam ediyoruz. Gerek Suriye içerisinde gerekse ülkemizde yaşayan mazlumlara ellerimizi uzatarak onların bir nebze de olsa sıkıntılarını gideriyoruz.  Geçtiğimiz günlerde Halep’te yapılan esir mübadelesinde AYDER olarak orada bulunduk ve çıkarılan kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşıladık. Bunun dışında bugüne kadar Suriye’ye 167 adet yardım aracı gönderdik. Esma’ül Hüsna Projesi kapsamında da 99 TIR’lık bir yardım çalışmamız oldu. Bunun 25 TIR’ını gönderdik. Önümüzde de 74 adet yardım TIR’ımız kaldı. Onları da en kısa sürede tamamlayarak göndermeyi planlıyoruz. Şu anda Suriye’de de ekiplerimiz çalışmalarımızı sürdürüyorlar. Bu ekiplerimizin istekleri doğrultusunda yardımlarımızı gönderiyoruz. Mevsimin de kış olması hasebiyle daha çok soba, battaniye ve battaniye ihtiyacı var.” dedi.

“ÇADIRKENTLER HEM DAHA GÜVENLİ HEM DAHA İNSANİ OLACAK”

AYDER olarak iki yni projelerinin olduğunu ve bunlardan ilkinin çadırkent projesi olduğunu aktaran Çimen, “Şimdi de iki yeni projemizle yardımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. İlk projemiz Türkiye sınırına yakın bölgede 500 aileye kuracağımız çadırkent ile onların barınma, yiyecek giyecek ve diğer ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bir ailenin kalacağı ve içerisinde; soba, battaniye, minder, gıda kolisi ve mutfak eşyalarının bulunduğu çadırımızın fiyatı 1500TL’dir. Şubat ayında da inşallah Türkiye’ye 2 kilometre uzaklıkta sınır bölgesinde Çadırkentlerimiz kurulmaya başlanacak. O bölgede de hava savunma sistemi olduğundan kardeşlerimiz güvende olacaklar ve bütün ihtiyaçları karşılanacak. İnşallah böyle projelerle Suriye’ye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çadırkent Projesi gerçekten çok önemli. Bölgeden gelen görüntülere ve oradaki arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda geçekten Halepli kardeşlerimizin çok zor şartlarda yaşamak zorunda olduğunu görüyoruz. Çadırkent o nedenle barınma ve yiyecek noktasında çok büyük önem arz ediyor. O bölgedeki kardeşlerimizi o çadırkentlere yerleştirerek hem daha güvenli hem de daha insani koşullarda kalmaları sağlanmış olacaktır.  Kardeş ailem projesi şu ana kadar yaptığımız en önemli projeler arasında yer alıyor. Geçen sene başladığımız bu proje çerçevesinde şu anda 260 kardeş ailemiz bulunuyor. Şu anda da Suriye sınırına 500 çadırlık bir çadırkent kurmayı planlıyoruz. Bu çadırkentteki aileleri de Konya’daki aileler ile kardeş aile yapacağız.” diye konuştu.

“KARDEŞ AİLELERLE NAKDİ YARDIM YAPACAĞIZ”

Kardeş Ailem projesiyle de Suriyeli mazlumlara aylık nakdi yardım göndermeyi planladıklarını da sözlerine ekleyen Çimen,  “İkinci projemiz ise, bilindiği üzere Halep kuşatmasından çıkan yüzlerce;  yetim, murabıt, esir ve yaralı aileleri bulunmaktadır. AYDER olarak geçtiğimiz yıl başlatmış olduğumuz ve hedefi “Kesinlikle Müminler Kardeştir” emrine uyarak tüm Müslümanları bir binanın duvarı gibi görme isteği, zalimin ve güçlünün yanında değil, mazlumun, zayıfın ve haklının yanında olmak olan “Kardeş Ailem Projesi” ile bu aileleri Konya’da bulunan hayırsever ailelerimizle kardeş ilan edeceğiz. Şu an Gazze’de Yermuk Kampı’nda, Arnavutluk’ta, Afrika ve diğer bölgelerde baktığımız yüzlerce ailelerimiz içerisinde kadir şinas Konyalıların destekleri ile Halep’ten çıkan mazlumları da dahil ederek ihtiyaç sahibi ailelerin bilgilerini ayrıntıları ile birlikte bağışçımıza taktim edeceğiz. Kardeş ailenin aylık masrafı 150 TL’dir. Halep’e herkes yiyecek, içecek, giyecek gönderiyor ancak maddi yardım noktasında bir yardım gitmiyor. Örneğin battaniye gönderdiğimiz insanın belki de çocuk bezine ihtiyacı var. Ya da başka bir şeye ihtiyacı var. Nakit yardımda bulunduğumuzda ise o kardeşlerimiz kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bize de Allah razı olsun Türkiye’den her türlü yardım geldi ancak nakdi yardımı ilk defa siz veriyorsunuz dediler. Bu nedenle de Kardeş Ailem projesini çok önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT