1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gelinlik sektörüne kalifiye eleman
Gelinlik sektörüne kalifiye eleman

Gelinlik sektörüne kalifiye eleman

A+A-

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile İzmir Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde hazırlanan proje kapsamında, gelinlik sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla eğitim programı düzenlenecek.

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin gelinlik üretiminin yüzde 70’ini tek başına gerçekleştiren İzmir'de, Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile İzmir Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde yürütülecek "Gelinlik ve Abiye Sektörü Ara Elemanlarının Üretim ve Tasarım Yetkinliklerinin Geliştirilmesi Projesi", İzmir Kalkınma Ajansının (İZKA) Mesleki Eğitim Mali Destek Programı kapsamında desteklenecek 21 proje arasına girmeyi başardı.

İZKA, projeye yüzde 90 finansal destek sağlayacak. Sözleşmesi imzalanan projeyle EİB’nin İZKA finansal desteğiyle yürüttüğü projelerinin sayısı da 6’ya yükselecek.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, İzmir’de bu yıl 10'uncusu düzenlenen IF Wedding Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nın itici gücüyle İzmir’in gelinlik, damatlık ve abiye sektöründe Türkiye’nin başkenti olma özelliğini güçlendirdiğini belirtti.

Gelinlik sektörünün en büyük ihtiyaçlarından birinin kalifiye ara eleman olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, şunları kaydetti:

"Giyim üretim teknolojileri alanında altyapıya sahip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencileri ve mezunlarıyla bu teknik altyapıya sahip bireyler arasından seçeceğimiz kursiyerlere, İzmir Olgunlaşma Enstitüsünün üretim ve tasarım atölyelerinde 5 ay sürecek gelinlik ve abiye üretim, dikim teknikleri ve moda tasarımı eğitimi verilecek. Programı başarıyla tamamlayan kursiyerler, gelinlik ve abiye sektörüne entegre edilecek. Biz de 700’ün üzerindeki ihracatçı üyemizin mesleki eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlere firmalarında staj ve akabinde istihdam imkanı sağlamasına öncülük edeceğiz."

HABERE YORUM KAT