1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Genç atletten 2 yılda 23 madalya
Genç atletten 2 yılda 23 madalya

Genç atletten 2 yılda 23 madalya

Koşma yeteneğini keşfeden annesi sayesinde spora başlayan 13 yaşındaki atlet Beyza Nur Seylan, 2 yıl gibi kısa sürede aralarında Türkiye şampiyonluklarının da bulunduğu 23 madalya kazandı.

A+A-

Beyza Nur Seylan, spordaki yeteneği ve bu sayede değişen hayatıyla dikkati çekiyor.

Babasının karşı çıkmasına rağmen annesinin ısrarıyla başladığı atletizmde, 2 yıl gibi kısa sürede aralarında Türkiye şampiyonluklarının bulunduğu 23 madalya elde eden Beyza Nur, kendi yaş grubunda 200 metrede 25.65'lik derecesiyle Türkiye rekorunun da sahibi oldu.

Spor sayesinde yaşamı kısa sürede değişen Beyza Nur, kariyerinde ilerlemek için antrenörlerinin desteğiyle köy okulundan çıkıp kent merkezindeki okula gitmeye başladı.

Özel okullardan gelen bursları reddedip devlet okuluna giden, derslerinde de 100 üzerinden 97 not ortalamasıyla başarıyı yakalayan 13 yaşındaki sporcu, milli takıma seçilip, olimpiyatlarda yarışmak istiyor.

Kariyerine Şölenspor Kulübü bünyesinde devam eden genç atlet, kendisine bağlanan maaşla eğitim hayatını sürdürüyor.

Başarılı sporcu Beyza Nur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yıl önce başladığı kariyerine şu ana kadar 23 madalya sığdırdığını aktardı.

Bunların içerisinde Türkiye şampiyonluklarının da bulunduğunu belirten Beyza Nur, son madalyasını da 7-8 Ocak tarihlerinde İstanbul'da yapılan Salon Olimpik Deneme Yarışları'nda aldığını söyledi. Bu organizasyonda 200 metrede 25.65'lik bir derece elde ettiğini kaydeden Beyza Nur, bu derecelerin bugüne kadar elde ettiği en iyi dereceler olduğunu kaydetti.

Bundan sonraki süreçte milli takım formasını giymek istediğine ve olimpiyatlarda yarışmayı hedeflediğine dikkati çeken Beyza Nur, "Hem okul hem de spor ilk başlarda zor oluyordu ama insan zamanla alışıyor. Bir de çabanın sonucunu görünce daha çok hırslanıyorsun. 'Okula giderse spor olmaz, spora giderse okul aksar' diye inanış var ama ben buna katılmıyorum. İkisi birlikte yürütülebilir. Bir çocuk isterse her zaman yapabilir." dedi.

Annesinin spor hayatına başlamasında önemli katkısının olduğunu belirten Beyza Nur, "Sporla benim hayatım değişti. Şimdi bambaşka yerlerdeyim. Atletizmin peşini bırakmayacağım." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT