1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. GMİS “MTA ve maden işçileri kaya gibi dimdik ayakta ve mücadeleye hazırdır”
GMİS “MTA ve maden işçileri kaya gibi dimdik ayakta ve mücadeleye hazırdır”

GMİS “MTA ve maden işçileri kaya gibi dimdik ayakta ve mücadeleye hazırdır”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu adına, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) özelleştirilmesi tartışmalarına karşı bir açıklama...

A+A-

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu adına, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) özelleştirilmesi tartışmalarına karşı bir açıklama yapan Genel Başkan Ahmet Demirci, TTK'nın özelleştirilmesi girişimlerine her şart altında karşı çıkacaklarını belirterek "Genel Maden İşçileri Sendikası, tüm maden işçileri ve MTA işçileri ile tek yürek, tek ses bir kaya gibi dimdik ayakta mücadeleye hazırdır" dedi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu adına, açıklama yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK konusunda özelleştirme İdaresinde yetkililerle görüştüklerini ve TTK'nın özelleştirilmesi konusunda bir çalışma yapılmadığı cevabını aldıklarını söyledi. Özelleştirme konusunda bir adım atılırsa, başta maden ve MTA işçileri olmak üzere tüm dostlarımızla tek yürek ve tek ses olarak her şart altında mücadele edeceklerini ifade eden GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

"Her şeyden önce, son günlerde yaşanan terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Terör asla birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Torba Yasa Tasarısı görüşmeleri devam ederken gündeme gelen TTK'nın özelleştirilmesi tartışmalarına karşı Yönetim Kurulu olarak basın açıklaması yapmış ve tepkimizi ortaya koymuştuk. TBMM'de görüşmeler sürerken, söz konusu yasa maddesi geri çekildi. Böylece Özelleştirme İdaresi'nin, özelleştirme kapsamı dışındaki devlet kurumlarının bazı varlıklarını satması imkanı ortadan kalktı. Özelleştirme kapsamı içinde bulunan TTK açısından değişen yasal bir durum yoktur. Ancak, daha önce gündeme gelen, Özelleştirme İdaresi tarafından Karadon Müessesesinin envanterinin istenmesi ile başlayan tartışma ve endişeler devam etmektedir. Yasal olarak, özelleştirme süreci açık olan TTK'nın bu durumu siyaseten de tartışmalara neden olmaktadır. Herkes, farklı yorumlar getirebilmektedir. Duyumlar üzerine konuşabilmektedir.

Biz GMİS Yönetim Kurulu olarak 11-12 Ağustos ve 15-16 Ağustos 2016 tarihlerinde Zonguldak iktidar partisi milletvekilleri ile birlikte Özelleştirme İdaresine gittik ve ilgililer ile görüştük. Bize, TTK'nın özelleştirilmesi konusunda bir çalışma yapılmadığı açıklıkla ifade edildi. Biz kendi önerilerimizi anlattık.

Özelleştirme konusunda bir adım atılırsa, başta maden ve MTA işçileri olmak üzere tüm dostlarımızla tek yürek ve tek ses olarak her şart altında mücadele edeceğimizi net olarak ifade ettik. Bu sürecin maden işçilerini ve Zonguldak halkını gerdiğini önemle vurguladık. Çözümün işçi açıklarını gidermek olduğunu anlattık. Siyasi iktidarın bu konu da adım atmasını istedik. Genel Maden İşçileri Sendikası, tüm maden işçileri ve MTA işçileri ile tek yürek, tek ses bir kaya gibi dimdik ayakta mücadeleye hazırdır.

Bir kez daha buradan tekrarlıyoruz, sorumlu olan siyasi iktidardır. TTK özeleştirme kapsamından çıkartılmalı, işçi açıkları derhal giderilmeli, başta demir-çelik sektörü olmak üzere ülkemiz sanayisinin güvencesi olarak tam kapasite çalışır hale getirilmelidir."

HABERE YORUM KAT