1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Görme engelli oğluna böbreğini verdi
Görme engelli oğluna böbreğini verdi

Görme engelli oğluna böbreğini verdi

A+A-

Çanakkale'de yaşayan Nuri Anılır, görme engelli olan ve böbrek yetmezliği nedeniyle 3 yıldır ilaç tedavisi gören oğlu Çağlar Anılır'a böbreğini verdi. 

Doğuştan görme engelli Çağlar Anılır'a, 3 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Organ nakli için yaklaşık 3 ay önce Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezine başvuran Anılır'a ilaç tedavisinin yanı sıra doku tetkikleri yapıldı ve uygun doku arandı.

Çağlar'a böbreğini vermek isteyen annesi ve babasından da doku örnekleri alınarak sonuçlar beklendi. Anne Necla Anılır'ın dokuları organ nakli için uygun olmazken baba Nuri Anılır'ın böbreği Çağlar'a nakil için uygun bulundu. 

Yapılan operasyonla baba Nuri Anılır'ın böbreği oğlu Çağlar'a nakledildi. 

ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Yrd. Doç, Dr. Faruk Özkul, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çağlar'ın yeniden sağlığına kavuşacağı için mutlu olduklarını ifade etti.

Çağlar'ın 3 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğünü ifade eden Özkul, "Yaptığımız tetkiklerde annesinin böbreği uymadı, kan grubu tutmadı. Ama babasının kan grubu ve doku uyumu tuttu. Babası, oğlu için böbreğini seve seve verebileceğini söyledi. Çağlar kardeşimiz nişan hazırlıkları yapıyor. 'Öncesinde böbreğini değiştirelim, böbrek yetmezliğini giderelim, sonra da nişanlansın' dedik. Çağlar ile başarılı bir ameliyat geçirdik. Babasından naklettiğimiz böbreği de tuttu, çalışıyor." dedi. 

Böbrek nakli ile tekrar eski sağlığına kavuşan Çağlar Anılır ise yaklaşık 3 yıldır böbrek yetmezliğinden sıkıntı yaşadığını söyledi. Anılır, "Eğer bunun daha öncesi varsa bilemiyorum. Bu tesadüfen ortaya çıktı. Hayat kalitesini etkiliyor. Bizde organ naklinin en doğru tedavi yöntemi olduğunu öğrendik. Bunun yapılmasına karar verdik. Hocalarımızın üstün çabalarıyla bu ameliyat gerçekleştirildi. Şimdi her şey gayet iyi. Bundan sonra artık daha da iyi olacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT