1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Göz göre göre firar
Göz göre göre firar

Göz göre göre firar

A+A-

Konya’daki paralel devlet yapılanması davasında yurt dışı çıkış yasağı konarak tahliye olan örgütün ‘para abisi’ Avukat Memduh Oğuz sırra kadem bastı. Oğuz’un UYAP’a kayıtlı ikametgahında 2015 Nisan ayından beri bir kiracının oturduğu tespit edildi

Konya'daki Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında şüpheli olan ve yurt dışına çıkacağı sırada yakalanarak tutuklanan örgütün Konya'daki kasası Avukat Memduh Oğuz'un göz göre göre firar ettiği ortaya çıktı. Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi davanın ilk duruşmasının ikinci gününde aralarında avukat Memduh Oğuz, Nehir Palas, Naim Çıtır ve Hasan Çelik'in adli kontrol kararıyla serbest bırakılmasına ve sanıkların yurt dışına çıkış yasağına karar vermişti.

OĞUZ'U BULUN TALEBİ

Memduh Oğuz'un geçtiğimiz Ekim ayında verilen bu karardan sonra davanın sonraki duruşmalarına katılmaması müştekiler tarafından şüpheyle karşılanarak Oğuz'un yurt dışına kaçma ihtimalinin bulunduğu mahkeme heyetine karşı ifade edildi. Müşteki avukatları Memduh Oğuz'un nerede olduğuna yönelik bir tespitin yapılması için Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, Konya Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazarak Oğuz'un UYAP'a kayıtlı adresinde olup olmadığının tespit edilmesini istedi. Konya Emniyeti de İstanbul Emniyeti'ne yazı yazarak Oğuz'un İstanbul'da Noter olan eşi A.S.O'ya ait İstanbul Avcılar Isparta Kule Olimpos'taki konutunda arama yapılmasını talep etti.

EŞİNİN EVİNDE BULUNAMADI

İstanbul Terörle Mücadele Şube ekipleri yaptıkları incelemelerde belirtilen Oğuz'un, söz konusu adresteki evde olmadığı tespit edildi. TEM ekipleri yaptıkları incelemede, söz konusu dairenin 2015 yılının Nisan ayından itibaren bir aileye kiralandığını belirleyerek tutanak tuttu. Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Oğuz'un belirtilen adreste bulunamaması üzerine yakalama kararı çıkartacağı ihtimali üzerinde duruluyor.

FETÖ'NÜN BÜTÜN KİLİT İSİMLERİ FİRARDA

Paralel örgütün Türkiye'deki üst düzey isimlerinin neredeyse tamamı yurt dışına firar etmiş bulunuyor. Bu isimler arasında, Savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç, Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan, Eski Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, dönemin Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı bulunuyor. Örgütün üst düzey isimlerinin yurt dışına çıkmaları Türkiye'nin dört bir yanında yapılan paralel yapı yargılamalarında adeta görmezden geliniyor. Adli kontrol kararlarının yetersiz kalması yargılamaların sağlıklı yürümesi için en büyük engel olarak göze çarpıyor.

Amerika'ya kaçarken yakalanmıştı

Yurt çapında paravan hukuk büroları kurduğu ortaya çıkan Oğuz'un hukuk büroları aracılığıyla kendisine ulaşan iş adamları hakkında açılan dosyaları kapattırdığı belirlenmişti. Oğuz'un bu yöntemle örgüt lehine himmet toplayarak ABD'deki bir hesaba yönlendirdiği belirlendi. Oğuz, Mayıs 2015'te de ABD'ye kaçmak üzereyken havalimanında yakalanmıştı.

HABERE YORUM KAT