1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gülen askeri yazarlarıyla darbeye çağırmış
Gülen askeri yazarlarıyla darbeye çağırmış

Gülen askeri yazarlarıyla darbeye çağırmış

Darbe talimatının Fethullah Gülen’in bizzat kendi tarafından verildiğine dair önemli ipuçları ortaya çıktı.

A+A-

İşte Fethullah Gülen’in 2 Şubat 2016 tarihindeki konuşmasından ve Gülen’in en önemli adamı Abdullah Aymaz’ın 1 Mart 2016 tarihli yazısında askerlere verilen darbe talimatı ile ilgili haber;   

Fethullah Gülen: "Kışlada uykudan uyananlar silkinip kendine geliyor"

Cuma akşamı Fethullah Gülen Cemaati'nin başlattığı askeri darbe girişimi engellendi. Darbenin püskürtülmesinin ardından bir başka tartışma başladı. "TSK içindeki Cemaatçi subayların tasfiyesi neden şimdiye kadar yapılmadı?" şeklindeki sorular sorulmaya devam ederken, Cemaat'in darbe yapacağına ilişkin ipuçlarını daha önce verdiği ortaya çıktı.  Odatv Gülen Cemaati'nin özellikle son dönemde verdiği darbe mesajlarını sayfalarına taşımıştı.

GÜLEN:CENNET KILIÇLARIN GÖLGESİ ALTINDA

Tarih 2 Şubat 2016...

Odatv  Fethullah Gülen'in Cemaati'ne yaptığı konuşmasının ayrıntılarını yayımladı. Peki ne diyordu Gülen o konuşmasında?

Peygamber'in bir hadisini aktararak cennetin "kılıçların gölgesinde" olduğunu söyleyen Gülen, şöyle devam ediyordu: "Sabredip kılıcın hakkını vermek lazımdır. Öyle bir şeyle karşı karşıya kaldığı zaman, hakkını veren mü’min hayatta kalırsa gazi olur, Cennet’e liyakat kazanır; şehit olursa da inşaallah doğrudan Cennet’e gider. Diğer taraftan, bu sayede düşman vesayet altına alınırsa ve onlar da karşılaştıkları mü’minlerden şöyle böyle alacaklarını alırlarsa, Cennet kapıları onlar için de aralanmış olur."

TÜRKÖNE NE DEMİŞTİ

Gülen'in bu açıklamasında iki gün önce Cemaat'in yazarı Mümtaz'er Türköne'nin ifadeleri dikkat çekmişti. Türköne, AKP ile HDP arasında "çözüm süreci" kapsamında yapılan Dolmabahçe mutabakatının yargı önüne çıkarılacağını yazmıştı. Öyle ki Türköne, aktörlerin "ipe dizileceğini" söyleyerek idam imasında bulunmuştu. Türköne'ye yönelik "Neyine güveniyor" sorularının akıllara gelmesinin ardından Fethullah Gülen,  Peygamber'in bir hadisini aktararak cennetin "kılıçların gölgesinde" olduğunu söylemiş, savaş durumunda ise "kılıcın hakkını vermek" gerektiğini belirtmişti.

ALİ BULAÇ DA "KILIÇ" DEDİ

Gülen'in açıklamasının hemen ardından yine Cemaat yazarı Ali Bulaç, "Kılıç her zaman gayrimeşru bir siyaset aracı mıdır? Zorbalar kılıç kullanır da, mazlumların kılıç kullanma hakları yok mu?" diye yazmıştı.

Peki bitti mi?

Hayır...

"YUSUFLARA MÜJDELER OLSUN! KIŞLADA UYKUDAN UYANANLAR SİLKİNİP KENDİNE GELİYOR"

Tarih 1 Mart 2016...

O dönemde Cemaat'in yayın organı olan Zaman gazetesi yazarı Abdullah Aymaz köşesinde, Fethullah Gülen'in 12 Eylül darbesinin arefesinde, Haziran 1980'de Sızıntı dergisinde yazdığı yazıyı paylaşıp, sonuna "Şimdi de 36 sene sonra, diyorum ki: Yusuflara müjdeler olsun!.." diye yazdı.

Gülen'in Haziran 1980'de yazdığı "Nevbahar mesajı" başlıklı yazısını aynen köşesine taşıyan Aymaz'ın, "Mabed, mekteb ve kışlada letaif, derinliğince bir uykudan uyananlar gibi gerine gerine, esneye esneye de olsa silkinip kendine gelmektedir. Sanki tozu dumana katarak gelen biri var, müjdesini sağa sola mesajlar halinde tebliğ edip geçiyor" ifadeleri dikkat çekmişti. Aymaz'ın köşesi taşıdığı yazıda, "Siz hiç kış uykusundan kalkanları gördünüz mü?" sorusunu soran Gülen'in "Haberini kâh kırdaki bir çiçekten, kâh dehlizdeki bir çiğdemden, kâh kışladaki bir defneden, kâh mektebteki bir gülden bir nergizden kâh hastanedeki bir papatyadan alıyoruz" diye yanıt vermişti. Aymaz, Gülen'in yazısını yayınladıktan sonra "Şimdi de 36 sene sonra, diyorum ki: Yusuflara müjdeler olsun!.." diyerek darbe mesajı vermişti.

"KIŞLADAKİ DEFNE" NE DEMEK

Abdullah Aymaz'in köşesinde Gülen'in 12 Eylül 1980 öncesindeki yazısını paylaşarak darbe mesajı vermesine, o dönemde İstanbul Askeri Casusluk davasından beraat eden emekli Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa tepki göstererek çok dikkat çeken bir ayrıntı paylaşmıştı. Gülen’in yazısında geçen “kışladaki bir defneden” ifadesine dikkat çeken emekli Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa, sosyal medyada “Yazıdaki ‘kışladaki defne’ sözüne dikkat, Defne üstsubay General ve Amirallerin şapkalarının kenarlarındaki sarı sırmadır” demişti. Gülen için “Kimi Kast ediyorlar, Genelkurmay Başkanı?” diyen Eryaşa, şöyle devam etmişti: “Bu konuda açıklama yaparsa seviniriz. Askeri bir darbe ülkemizde iç savaşa neden olur, başarırlarsa askeri darbe sonunda FETÖ'yü törenle Ankara Esanboğa'da karşılarlar.” (ODA TV) 

HABERE YORUM KAT