1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gümrüklere 12 binden fazla silah ve mühimmat takıldı
Gümrüklere 12 binden fazla silah ve mühimmat takıldı

Gümrüklere 12 binden fazla silah ve mühimmat takıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak ülke menfaatlerinin korunması amacıyla her türlü kaçakçılıkla mücadeleye aralıksız devam ettiklerini söyledi.

A+A-

Gümrük muhafaza ekiplerinin yılın ilk yarısındaki çalışmaları ve operasyonları neticesinde toplam 2 bin 223 olayda 1 milyar 157 milyon 201 bin lira değerinde kaçakçılığın ortaya çıkarıldığını bildiren Tüfenkci, ayrıca 330 kaçak göçmenin de yakalandığını ifade etti.

Söz konusu dönemde sigara kaçakçılığıyla mücadele konusunda çok önemli sonuçlar elde edildiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Kaçak sigara yakalamalarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 115'lik bir artış kaydedildi ve bu yıl toplam 72 milyon 956 bin lira değerinde yaklaşık 9 milyon 178 bin paket sigaraya el konuldu. Yapılan bu yakalamalarla yaklaşık 27 milyon lira tutarında bir vergi kaybının önüne geçilirken, kaçak sigara kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,4'den yüzde 13'e geriledi." diye konuştu. 

gumruklere-12-binden-fazla-silah-ve-muhimmat-takildi.jpg

Gıdada kaçağa geçit yok

Gıda kaçakçılığının önlenmesine yönelik faaliyetlere de hız verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, "Yılın ilk 6 ayında kaçak et yakalamaları bir önceki yıla göre hem miktar hem de değer olarak oldukça artış gösterdi. 2015 yılının ilk 6 ayında 44,3 ton olan kaçak et miktarı bu yılın ilk 6 ayında 504 tona, 2015'in ilk yarısında 1 milyon 197 bin lira olan değeri ise 2016'da 14 milyon 208 bin liraya ulaşmıştır. Ayrıca, 2015 yılının aynı döneminde 476 ton olarak gerçekleşen ceviz ve ceviz içi yakalaması bu yıl iki kat artarak 921 tona yükselmiştir." diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, bitkisel yağ ve kuru yemiş kaçakçılığında dikkat çekici artış yaşandığını belirterek, "Bitkisel yağ kaçakçılığı 39 bin tonu, kuru yemiş kaçakçılığı ise 306 tonu bulmuştur. 2016 yılının ilk yarısında artış gösteren bir başka gıda kaçakçılığının ise taze meyve-sebze türünde yaşandığı görülmüştür. Geçen yıl aynı dönemde 101 ton meyve-sebze kaçakçılığı engellenmişken, bu yılın ilk yarısında bin 637 ton kaçak meyve-sebzeye el konulmuştur." ifadelerini kullandı.

Söz konusu dönemde gümrük muhafaza ekiplerince 26 milyon lira değerinde elektronik eşya kaçakçılığının önlendiğini bildiren Tüfenkci, söz konusu kaçak eşyaların üçte birinin cep telefonlarından oluştuğunu vurguladı. 

HABERE YORUM KAT