1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gümüş bir kültür mirası
Gümüş bir kültür mirası

Gümüş bir kültür mirası

Gümüş sektörünün her geçen gün daha da büyümeye devam ettiğini ifade eden Ender Gümüş sahibi Mehmet Özdil, gümüşün takıdan öte bir kültürün ürünü olduğunu vurguladı.

A+A-

Gümüş sektörü her geçen gün daha da büyüyor. Gümüş meraklılar ise en fazla özel üretim gümüşe rağbet gösteriyor.  Son yıllarda gümüşe önemli bir yönelim olduğunu ifade eden Ender Gümüş sahibi Mehmet Özdil vatandaşın özel üretim gümüşe daha fazla rağbet gösterdiğini söyledi. 2008 yılından bu yana sektörün içinde olduğunu ifade eden Özdil, Zafer Şubesi, Bosna Şube ve Bosna şubesinin yanında da takı tasarım üretim atölyesi olarak hizmet verdiklerini belirtti.

ender-gumus--(6).jpg

EL İŞÇİLİĞİ TERCİH EDİLİYOR

Gümüş müşterisi özellikle el işçiliği ürünleri tercih ettiğinin altını çizen Özdil, “Üretim kişiye özgü takı tasarımı kişinin isteklerini birebir ifade edecek yüzük, kolye, küpe, takım set bileklik ve farklı tasarımlar yapıyoruz. Ender gümüş olarak gümüş, saat, tesbih olarak hizmet veriyoruz. Hem de her kesimden insanlar kendilerine uygun olan özel üretim ürünleri tercih ediyor. Altın kadar da fiyatların çok fazla yüksek olmaması insanları gümüş almaya yöneltiyor” dedi.

ender-gumus--(4).jpg

ERKEKLERİN İLGİSİ DE FAZLA

Sektörün ne kadar bayana hitap etse de erkeklerin son dönemde saat yüzük ve tesbihe ilgisinin olduğunu belirten Özdil, “Sektörün genel algısı bayan yüzük, küpe hızma bileklik ürünlerini satıyoruz. Konya’nın gümüşe ilgisi genel anlamda bakıldığında hediyeleşme kültüründen geliyor. Konya’da eskiden altın daha çok öndeydi. Şimdi gümüşte altının ve pırlantanın birebir madeni ürünler yapıyoruz. Hediyeleşme hususunda özellikle iç piyasada ve gurbetçi olan müşterilerimize hizmet veriyoruz. Elindeki hediye için ayırdığı bütçeye bir parça altın alabilirken gümüşte 5 parça alıyor. Dolayısıyla 10 kişiyi gönüllemiş oluyor.  Üniversite öğrencileri de aralarında hediyeleşme mevcut. Yine çocuk ve genç bir potansiyel var. Bu ciddi bir potansiyeldir” diye konuştu.

ender-gumus--(5).jpg

GÜMÜŞ TAKIDAN ÖTE KÜLTÜRÜN ÜRÜNÜ

Gümüşün takıdan öte bir kültürün ürünü olduğunu vurgulayan Özdil, “Yani insanın kendini sevmesi önem vermesiyle alakalı. Konya’da da bu manada yıllardan beri gelen bir gelenek var. Gümüş insanlar arasında hediye edilebilecek bir ürün. Öyle olduğu içinde takı insanların zevkten ziyade kendilerinde kıyafetine kombin olabilecek bir araç görüyor. Gümüş altına göre ucuz mal edilebildiği için insanların daha çok tercih sebebi oluyor. İlgi hem ekonomik hem de görseli yansıttığı için Konya’nın da ilgisinin iyi düzeyde olduğunu düşünüyorum. Gün geçtikçe de artıyor” şeklinde konuştu.

ender-gumus--(8).jpg

GÜMÜŞ SEKTÖRÜNDE BİREBİR İLGİ LAZIM

Sektörün birebir ilgi istediğini ifade eden Özdil, “Bizim işimiz birebir ilgi isteyen bir iş. Bu işi yorulanlar bırakıyor. İş yapamayanlar değil. Daha çok sağlam ve istikrarlı firmalar yollarına devam ediyor. Altın herkes tarafında güvenli bir liman olarak görülüyor. Altına takıdan öte yatırım aracı olarak bakılıyor. Gündemdeki olaylara göre oynamalar oluyor. Bu da altını güvenli liman olmasında çıkarıyor. İnsanın fiyatının fazla olması hediyeleşmeyi gümüşe yönlendiriyor.  En iyi takı en uygun fiyatlı takıdır. Çok afaki rakamları olan bir pırlanta setini birebir aynısını o görüntüde verebildiğimiz için gümüşün önü açık. İstikrarı hedefi amacı olan her firmanın önü açıktır” şeklinde konuştu.

İNSAN ÖNCELİKLİ HİZMET

Gümüş alırken birden fazla yere sorulması gerektiğini belirten Özdil, “Gümüş alırken birden fazla yere sorulması gerekiyor. Vermiş olduğu paranın karşılığı hizmet olacak. Burada alışveriş yapılan firmada çok önemli. Firmayı iyi seçerseniz bir sorun olduğunda muhatap bulabilirsiniz. Gümüş veya para öncelikli değil de insan öncelikli bir yapı seçersek bu ürünlerde çıkacak problemlerde yardımcı olunuyor. Bu internet alışverişleri için de geçerli bir durum” dedi. 

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER

HABERE YORUM KAT