1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Gün Akif’i anlayıp Asım’ı yaşama günü
Gün Akif’i anlayıp Asım’ı yaşama günü

Gün Akif’i anlayıp Asım’ı yaşama günü

Bugün Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un, vefatının 80.yıldönümü.Akif’in savunduğu fikirlerle Türk Milletinin milli ve manevi duygularını her zaman ayakta tuttuğunu söyleyen Güçlü, “Sadece İstiklal Marşı bile birlikte yaşamanın manifestosu mesabesinde” dedi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Mektebi tarafından vefatının 80. Yılında Akif’i Anlama ve Asım’ı Yaşamak isimli program düzenleniyor. Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü program içeriği ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu.  Akif’in vefatının 80. Yıldönümü dolayısıyla en anlamlı anma programını Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Mektebi ile birlikte yaptığını ifade eden Sami Güçlü, “Anadolu Mektebi’nin geçmişi 5 yıla dayanıyor. Yazar okumaları diye bir program yürütüyoruz. Mehmet Akif bizim yedinci yazarımız. Mehmet Akif 2016 yılında çok yaygın bir şekilde illere yayıldı. Şu anda 20 ilde 500 öğrenci Akif’i okudu. Bu okumalarda minimum hedef üçü kendisinin olmak üzere hakkında yazılmış 30 kitapla beraber 33 kitap okudular. Bir konu seçtiler ve bu konuyu tartıştılar. Kendi şehirlerinde bu konuda arkadaşlarına sunum yaptılar” diye konuştu.

sami-guclu.jpg

ANLADIKLARI AKİF’İ ANLATACAKLAR

Lise ve üniversite öğrencilerinden 500 kişinin Akif’i okuduğunu vurgulayan Güçlü, “Bunların içerisinde çok önemli bir bölüm bu okumaları bitirdi. 150’ye yakın öğrenci konu seçti ve hazırlandı. 44 öğrenci konuşma yapmak için Ankara’ya geliyor. Anladıkları Akif’i anlatacaklar. Ankara’nın 5 lisesinde bu öğrenciler konuşmalar yapacak. Ayrıca Ankara’da edebiyat ve kültür alanında faaliyet gösteren en öndeki kuruluşlardan Yazarlar Birliği, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Server Vakfı, Birlik Vakfı, Avrasya Yazarlar Birliği, Kurtuba Kitap evinde Akif’i anlatacaklar” şeklinde konuştu.

500 ÖĞRENCİ AKİF’İ OKUDU

Mehmet Akif Ersoy’un çok sevilen ve her vesileyle anılan bir şahsiyet olduğunun altını çizen Güçlü, “Bu topraklarda bu kadar ön hazırlık yapılarak Akif’i bu kadar yakından tanıyan bir gençlik grubunun böyle bir program yapması bizlere nasip oldu. 44 öğrencinin 30’u lise öğrencisi. Ankara’da Tacettin Dergahı’na da giderek ruhuna Fatihalar okuyarak anacağız. Seçtiğimiz başlıktan yola çıkarak mücadelemiz bu yöndedir. Akif’i anlayıp Asım olma yolundaki öğrencilerimiz Ankara’da bu programları gerçekleştirecekler. Model olma konusunda hizmet ettiklerine inanıyorum.  İstiklal Marşı ülkemizde adeta birlikte yaşamanın temel kurallarını söylüyor. Zaten Milli Mutabakat metni diyoruz. Bu toplantılarda bu konuyu çalışan öğrencilerimiz bu hususta kendi yaş seviyesindeki öğrencilere bunları anlatacaklar. Akif’e yönelik kuvvetli bir alaka içerisine giriyorlar. Dinleyenlere de olumlu etkiler yapar” ifadelerini kullandı.

mehmet-akif-saribas.jpeg

BUGÜNKÜ SIKINTILARI O GÜNLERDEN GÖRMÜŞ

Bugün, Milli şair ve İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un, vefatının 80.yıldönümü.

 Mehmet Akif Ersoy’un fikirleriyle ve yazılarıyla ileri görüşlü biri olduğunu belirten Sarıbaş, 

 “Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...Hani, tâ'ûna da züldür bu rezîl istîlâ” dizeleriyle ülkemizin bugünlerde yaşadığı sıkıntıları Akif, o günlerden ne güzel yazmış " dedi.  Mehmet Akif’in 1878 yılında İstanbul’da Fatih semtinde dünyaya geldiğini belirten Tarihçi Yazar Mehmet Akif Sarıbaş, öğrenim hayatına Fatih Medresesi’nden devam eden Akif’in babasının da medrese hocası olması dolayısıyla öğrenim hayatının dolu dolu geçtiğini söyledi. Mehmet Akif’in sadece dini ilimler değil pozitif bilimler dalında da kendini çok iyi yetiştirdiğini ifade eden Sarıbaş, “Mehmet Akif, güreş ve yüzme dallarında da yarışmalara katıldı. Bu konuda pek çok derece aldı. Fatih semtinde yetişmiş olması onun çok yönlü bir kişi olmasına etki etmiştir. Mehmet Akif kayıtlara hem iyi bir şair hem de bir milletvekili olarak yazıldı” dedi.

mehmet-akif-001.jpg

MİLLİ HATİP UNVANINI ALDI

Yunanlılara karşı kazandığımız bir zafer olan Birinci İnönü zaferi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir İstiklal Marşı yarışması tertip edildi” diyen Sarıbaş, “Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver en güzel İstiklal Marşı'nı yazan şair e çeşitli ödüller verileceğini söyledi. Bunun üzerine pek çok Şair İstiklal Marşı yazarak yarışmaya katıldı. Fakat hiçbir şiir beklenen coşkuyu yaşatamadım unun üzerine Mehmet Akif Ersoy'a özel bir rica ile İstiklal Marşı yazması teklif edildi. Mehmet Akif çok kısa bir süre içerisinde İstiklal Marşı'nı yazdığı İstiklal Marşı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde defalarca okundu. Şiir her okundukça Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde büyük bir coşku uyandırdı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver istiklal Marşı'nı çok etkileyici biçimde okuduğu için milli Hatip ünvanını almıştır. Mısır’da yaşadığı memleket hasretinden sonra Akif, 27 Aralık 1936 yılında saat 19.45’te vefat etti” ifadelerini kullandı.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT